Polacy najbardziej ufają Dudzie, a najmniej - Schetynie. Sondaż CBOS

Polska
Polacy najbardziej ufają Dudzie, a najmniej - Schetynie. Sondaż CBOS
PAP/Jacek Turczyk

Prezydent Andrzej Duda cieszy się największym (69 proc.) zaufaniem - wynika z sondażu CBOS. Premier Mateusz Morawiecki ma 60 proc. zaufania, a wicepremier Beata Szydło 52 proc. Liderami rankingu nieufności są: szef PO Grzegorz Schetyna (51 proc. ) i prezes PiS Jarosław Kaczyński (42 proc.).

CBOS w marcowym sondażu zwrócił uwagę, że miesiąc ten nie był korzystny dla przedstawicieli obozu władzy, z których spora część straciła na zaufaniu społecznym. Natomiast - jak podkreślono - układ sił w czołówce rankingu społecznego zaufania pozostał niezmieniony.

 

Lekki spadek

 

Prezydent Andrzej Duda cieszy się niezmiennie największym zaufaniem wśród Polaków. W marcu zaufanie do niego wyraziło 69 proc. ankietowanych, o 3 punkty proc. mniej niż w lutym. Prezydentowi nie ufa 19 proc. badanych. 10 proc. deklaruje obojętność.

 

Drugie miejsce na liście najczęściej obdarzanych zaufaniem polityków zajmuje premier Mateusz Morawiecki, któremu ufa 60 proc. badanych (spadek o 4 punkty proc. w stosunku do lutego). Premierowi nie ufa 19 proc. respondentów. 14 proc deklaruje obojętność.

 

Wicepremier Beata Szydło cieszy się 52 proc. zaufaniem (spadek o 6 punktów proc. w stosunku do lutego), 32 proc. badanych nie ufa jej, 13 proc. jest obojętnych.

 

Nieufność do liderów

 

W marcu z największą nieufnością spotykał się lider PO Grzegorz Schetyna - 51 proc. (wzrost o 3 pkt. proc.); ufało mu 21 proc. badanych (spadek o 1 pkt. proc.); obojętność wyraziło 19 proc.

 

Na drugim miejscu pod względem nieufności znalazł się prezes PiS Jarosław Kaczyński, któremu nie ufa 42 proc. badanych (spadek o 3 pkt. proc.); zaufanie do lidera PiS deklaruje 41 proc. (spadek o 1 pkt. proc.); obojętność - 13 proc. badanych.

 

Badanie „Aktualne problemy i wydarzenia” (334) przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich (face-to-face) wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 1-8 marca 2018 roku na liczącej 1092 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

 

PAP

bas/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie