Odra na Mazurach. 5 osób w szpitalach

Polska
Odra na Mazurach. 5 osób w szpitalach
Wikimedia.org/Dr. Edwin P. Ewing, Jr.

W Ostródzie (woj. warmińsko-mazurskie) wykryto cztery przypadki odry. U jednej osoby trwają badania. Wszyscy chorzy są obywatelami Ukrainy, którzy pracują w dziale produkcyjnym Animex Morliny. Tej zakaźnej choroby nie było na Warmii i Mazurach od lat. Specjaliści uspokajają, że żywność jest bezpieczna.

Do szpitala w Ostródzie trafiło pięć osób z objawami odry, u czterech obecność choroby została już potwierdzona badaniami krwi, jedna czeka na ostateczne wyniki. Jeszcze jedna osoba przechorowała odrę tydzień wcześniej. Objawy, z jakimi chorzy trafili do szpitala, wskazują wstępnie na odrę.

 

Wszyscy chorzy pracownicy pochodzą z Ukrainy


- Cała piątka to obywatele Ukrainy, którzy pracowali w dziale produkcyjnym Animex Morliny - informowała Bożena Najda, wicedyrektor warmińsko-mazurskiego Sanepidu.

 

- Od lat nie mieliśmy w powiecie ostródzkim przypadku zachorowania na odrę, a obecnie, gdy aż pięć osób trafiło do szpitala z objawami odry, traktujemy to zdarzenie jako nadzwyczajne - powiedział Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Ostródzie Zdzisław Sokołowski.

 

700 osób zakwalifikowano do szczepień


Pozostali pracownicy zakładów mięsnych zostali już objęci szczepieniami ochronnymi. - Powiatowy inspektor sanitarny podjął taką decyzję ze względu na fakt, że jest to duży zakład, a odra jest chorobą wysoce zakaźną - podkreśla Bożena Najda. Do szczepień wstępnie zakwalifikowano ponad 700 osób. Akcja szczepień profilaktycznych potrwa do czwartku. Chodzi o to, by kolejne osoby, które mogły mieć styczność z chorymi, nie przeniosły wirusa odry do swych domów i rodzin.

 

Sokołowski uspokaja, że wirus odry przenosi się z chorego człowieka na człowieka nieszczepionego, podatnego na chorobę albo takiego, który mimo szczepień się nie uodpornił. Zapewnił, że żywność, w tym przypadku produkty wytwarzane w zakładach mięsnych, są bezpieczne.


W ostatnich latach na Warmii i Mazurach nie wykryto przypadków odry. W całej Polsce w ubiegłym roku były 63 takie przypadki, rok wcześniej - 133.

 

Jedna z najbardziej zaraźliwych chorób


Odra jest jedną z najbardziej zaraźliwych chorób zakaźnych wieku dziecięcego. Specjaliści przypominają, że szczepienie przeciw odrze znajduje się w kalendarzu szczepień dzieci i jest obowiązkowe. Choroba, której przebieg jest trudny - z wysoką gorączką, wysypką, zapaleniem spojówek - może prowadzić do poważnych powikłań, np. zapalenia płuc czy zapalenia opon mózgowych.


Radio Olsztyn, PAP, polsatnews.pl

grz/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie