Bez ogrzewania, eksmisja i kredyt we frankach - "Państwo w Państwie" odpowiada na listy widzów

Polska
Bez ogrzewania, eksmisja i kredyt we frankach - "Państwo w Państwie" odpowiada na listy widzów
Polsat News

Setki listów tradycyjnych i maili w każdym tygodniu; ludzkie dramaty, problemy prawne i poczucie niesprawiedliwości. Jak co tydzień, na wybrane przez dokumentalistów redakcji listy odpowiada adwokat - mecenas Marcin Grodzicki.

Porady prawne udzielane na łamach portalu mają charakter ogólny i nie mogą zastąpić bezpośredniego kontaktu z prawnikiem.


Czyja ziemia?


Zofia: "Będąc mężatką dostałam jako odrębną własność gospodarstwo rolne po rodzicach. W 2015 roku odpisałam to na wnuka. Mąż o tym wiedział i nie robił żadnych pretensji, ale potem założył sprawę o „uzgodnienie treści ksiąg wieczystych z rzeczywistym stanem prawnym.” Czy sąd może dopisać męża?"


Mec. Marcin Grodzicki: Pani Zofio, z Pani listu wynika, że gospodarstwo rolne jest Pani majątkiem odrębnym, czyli mąż nie jest współwłaścicielem. W związku z tym nie ma żadnych praw do rozporządzania tą nieruchomością. Jeżeli nawet złożył taki pozew, o jakim Pani pisze, nie powinien uzyskać korzystnego dla siebie wyroku. Proszę być dobrej myśli.


Bez ogrzewania


Andżelika: "Mieszkam wraz z rodzicami i dziadkami w domu dwurodzinnym, obok mieszka sąsiad. Moja babcia ma w kuchni piec kaflowy, a jej komin połączony jest z kominem sąsiada i przechodził przez poddasze, które leży nad jego mieszkaniem, lecz nie jest jego własnością, gdyż nie zostało wykupione, ale ten sąsiad bez żadnej konkretnej przyczyny cztery lata temu rozebrał komin mojej babci. Została bez ogrzewania, ciepłej wody. Mój tato zajął się całą sprawą, jeździł po wszystkich urzędach. Instytucje te cały czas odsyłają nas od jednego do drugiego, nie wnosząc nic konkretnego do sprawy. Sąsiad nie wpuszcza policji, straży, inspektorów budowlanych aby zrobili oględziny tego komina, cały czas odwołuje się od wszystkiego. Bardzo błagam o pomoc".


Mec. Marcin Grodzicki: Wydaje się, że rozbiórka komina, do którego przyłączony był piec Pani babci, stanowi samowolę budowlaną. Nie może bowiem być tak, że lokal jest ogrzewany piecem kaflowym, który nie jest podłączony do prawidłowej instalacji kominowej. Innymi słowy nadzór budowlany powinien nakazać sąsiadowi, względnie wspólnocie mieszkaniowej, odbudowę bezprawnie rozebranego komina. Zanim dojdzie do wydania takiej decyzji, postępowanie administracyjne musi potrwać, a Pani babcia powinna domagać się zarówno od wspólnoty mieszkaniowej, jak i nadzoru budowlanego zabezpieczenia ogrzewania mieszkania na ten czas.


Zły wójt?


Anonimowy mail: "Witam serdecznie, rok temu moim sąsiadom spaliła się część domu. Odbudowali go dzięki ofiarności ludzi dobrej woli. Niestety wójt gminy nie pomógł, a teraz zgłosił do nadzoru budowlanego, że dom został odbudowany bez pozwoleń… Zgłosił również do sądu rodzinnego, że sąsiedzi źle sprawują władzę rodzicielska nad swoimi dziećmi. To jakaś paranoja. Przecież oni musieli szybko budować, bo nie mieli gdzie mieszkać z czworgiem małych dzieci. Sytuacja jest naprawdę dramatyczna. Błagam o interwencję w tej sprawie".


Mec. Marcin Grodzicki: Bardzo mi przykro z powodu bardzo ciężkiej państwa sytuacji, ale diabeł tkwi w szczegółach. Proszę pamiętać, że na większe roboty budowlane zawsze trzeba mieć odpowiednie pozwolenie i nie ma niestety tutaj taryfy ulgowej dla bardzo poszkodowanych osób, którym zależy na czasie. Bez większych szczegółów nie jestem w stanie ocenić prawidłowości decyzji, jeśli chodzi o dzieci. Mam jednak nadzieję, że państwa sytuacja się rozstrzygnie pomyślnie.


Problem z frankami


Kazimierz: "Wziąłem z żoną kredyt we frankach. Zaczęliśmy mieć kłopoty ze spłacaniem, gdy frank poszedł do góry i bank zażądał od nas raty, na którą nas nie było stać. Bank oddał sprawę do komornika. Zwracam się z prośbą o pomoc lub poradę".


Mec. Marcin Grodzicki: Panie Kazimierzu, problem w Polsce jest doskonale znany. Jeżeli sprawa trafiła już do komornika, to jedyną szansą dla Państwa jest dogadanie się z bankiem. Poprzez zawarcie ugody, gdzie bank zamiast egzekwować całość przez komornika, zgodziłby się na spłatę ratalną, taką, na jaką mogą sobie Państwo pozwolić. Jest to jednak tylko dobra wola banku.


Jak zakwestionować fakturę?


Zbigniew: "Jestem klientem jednej z firm energetycznych. Zużywałem mało prądu, ale ze zdziwieniem zobaczyłem na fakturze, że mam niedopłatę. Przesyłam kopie rozliczeń. Proszę o pomoc".


Mec. Marcin Grodzicki: Jeśli ma Pan jakiekolwiek wątpliwości co do rozliczenia, powinien Pan złożyć reklamację do firmy energetycznej. Z własnego doświadczenia wiem, że faktury rozliczenia za prąd, z racji dużej ilości elementów, są bardzo skomplikowane. W ramach reklamacji, nawet jeżeli nie będzie załatwiona pozytywnie, pracownik firmy energetycznej i tak powinien Panu pomóc rozszyfrować rozliczenia.

 

Państwo w Państwie, polsatnews.pl

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie