Na zdjęciu działaczy KOR-u nie widać tylko twarzy Michnika. Broszura PFN o dekomunizacji ulic

Polska
Na zdjęciu działaczy KOR-u nie widać tylko twarzy Michnika. Broszura PFN o dekomunizacji ulic
Polska Fundacja Narodowa

Broszurę "Godność Niepodległej" sfinansowała Polska Fundacja Narodowa. Rozesłano ją do mieszkańców zdekomunizowanych, warszawskich ulic, by zobaczyli zdjęcia i przeczytali, kim są nowi patroni. Uwagę przykuwa fotografia działaczy KOR z niebieskim stemplem - "po dekomunizacji", umieszczonym na twarzy Adama Michnika. Na innych zdjęciach stemple nie zasłaniają nikogo.

Zdjęcie zamieszczone w broszurze wykonano w październiku 1979 roku w Warszawie podczas głodówki członków Komitetu Obrony Robotników w kościele św. Krzyża. Na fotografii, oprócz zasłoniętego Adama Michnika, znajdują się: Antoni Macierewicz, ksiądz Stanisław Małkowski, Jacek Kuroń, Kazimierz Wóycicki, Konrad Bieliński, Mariusz Wilk i Kazimierz Janusz.

 

Z nazwiska wymieniono jedynie Antoniego Macierewicza

 

W publikacji, którą dostają pocztą mieszkańcy zdekomunizowanych ulic w Warszawie zamieszczono biogramy nie tylko zdekomunizowanych patronów, ale także tych poprzednich. W informacjach dotyczących KOR-u nie wymieniono z nazwiska żadnego z założycieli Komitetu, oprócz pomysłodawcy nazwy - Antoniego Macierewicza.

 

Ponadto, na wszystkich pozostałych zdjęciach stempel umieszczono z boku lub w rogu fotografii.

 

Polska Fundacja Narodowa

 

Akcja obejmie również inne miasta

 

Publikację sfinansowała Polska Fundacja Narodowa. Oprócz niej w broszurze znalazły się loga Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Instytutu Pamięci Narodowej.

 

W ramach akcji "Godność Niepodległej" w stolicy pojawią się dodatkowo banery i plakaty. Fundacja zapowiedziała, że podobne akcje zostaną przeprowadzone w innych polskich miastach, w których zdekomunizowano nazwy ulic.

 

Ulica im. Komitetu Obrony Robotników zastąpiła ul. 17 stycznia na warszawskich Włochach.

 

Niedawno Adama Michnika pominięto w spocie IPN o wydarzeniach Marca'68 pomimo tego, że należał do najaktywniejszej grupy studentów Uniwersytetu Warszawskiego, która wystąpiła wówczas przeciwko komunistycznej władzy.  

 

okopress.pl, polsatnews.pl

 

 

nro/ml/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie