MSWiA wycofuje się z prac nad nowelizacją ustawy o zbiórkach publicznych

Polska
MSWiA wycofuje się z prac nad nowelizacją ustawy o zbiórkach publicznych
Pixabay.com/CC0 Creative Commons

"Po przeprowadzonych konsultacjach projektu nowelizacji ustawy o zasadach prowadzenia zbiórek publicznych oraz po analizie uwag zgłoszonych przez organizacje pozarządowe, MSWiA podjęło decyzję o zaprzestaniu prac nad nowelizacją tych przepisów" - poinformował w piątek wydział prasowy resortu. Nowelizacji ustawy sprzeciwiło się 30 organizacji pozarządowych.

Przedstawiona przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji pod koniec lutego propozycja dawała ministrowi możliwość zablokowania zbiórki publicznej, której cel będzie sprzeczny z zasadami współżycia społecznego lub będzie naruszał ważny interes publiczny. Projekt dotyczący zbiórek wzbudził zaniepokojenie organizacji społecznych.

 

Ponad 30 z nich wystosowało list do szefa MSWiA, w którym apelowano o pozostawienie ustawy w obecnym kształcie.

 

MSWiA poinformowało w piątek wieczorem, że zaprzestaje prac nad nowelizacją. 

 

"MSWiA od początku było otwarte na szeroką debatę społeczną w tej sprawie i zapowiadało analizę wszystkich uwag zgłoszonych do projektu. Po analizie uwag, które właśnie w toku konsultacji przekazano do resortu, MSWiA podjęło decyzję o zaprzestaniu prac nad nowelizacją ustawy o zasadach prowadzenia zbiórek publicznych" - głosi komunikat wydziału prasowego resortu.

 

Jak wyjaśniono, projekt nowelizacji ustawy miał być reakcją na kontrowersję związane ze zbiórką stowarzyszenia "Duma i Nowoczesność" i "społecznym oczekiwaniem przeanalizowania przepisów o zbiórkach publicznych". "Proponowane przepisy nigdy nie miały na celu ograniczania jakiegokolwiek działania organizacji, które od lat przeprowadzają w Polsce zbiórki publiczne" - podkreśliło MSWiA.

 

Owsiak: to zła ustawa

 

Przeciwko nowelizacji ustawy protestowała fundacja WOŚP

 

- Tutaj jesteśmy - Ania Dymna, Wioski dziecięce, UNICEF, Amnesty International, Greenpeace, Polska Akcja Humanitarna - stoimy jak jeden mur, bo w Polsce ustawy pisze się na kolanie, my się w to nie wtrącamy, jesteśmy organizacją pozarządową zajmującą się zakupem sprzętu medycznego, dbającą o zdrowie i życie Polaków. I staramy się nie wypowiadać w innych sprawach ponieważ pracujemy ze wszystkimi Polakami bez względu na kolor, religie, ale w tych sprawach będziemy protestowali do końca - podkreślał na konferencji prasowej Jerzy Owsiak.

 

- Jest to zła ustawa, fałszywa, wymyślona nie wiadomo po co i dlaczego - dodał.

 

PAP, polsatnews.pl

mta/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze