Morawiecki na spotkaniu z przedsiębiorcami. "Jedziemy na jednym wózku"

Polska

- Wiem, że jest jeszcze bardzo wiele do zrobienia, ale chcę państwa prosić, byśmy ręka w rękę działali na rzecz gospodarki polskiej - powiedział premier Mateusz Morawiecki, zwracając się do przedsiębiorców podczas spotkania na temat Konstytucji Biznesu.

Szef rządu podkreślał, że Konstytucja Biznesu, której poświęcone było spotkanie, zmienia wiele w różnych ustawach i "ma też zmieniać w najważniejszym miejscu, czyli w głowach i sercach naszych urzędników, i naszych przedsiębiorców".

 

"Będziemy starali się upraszczać"

 

Premier mówił, że "nowa epoka" w relacjach między rządem a przedsiębiorcami ma na celu wyeliminowanie "różnych pułapek" w interpretacjach m.in. przepisów finansowych.

 

- Będziemy starali się zdecydowanie dalej i upraszczać, ale jednocześnie i korzystać z tego, co udało nam się zrobić w sposób bezprecedensowy, czyli z tego uszczelnienia podatkowego, które w ostatnich dwóch latach miało miejsce - powiedział.

 

Podkreślał, że "wszyscy jedziemy na jednym wózku".

 

"Ręka w rękę"

 

Premier przyznał, że aby ułatwić życie przedsiębiorcom, po stronie administracji publicznej jest jeszcze wiele do zrobienia. Wymienił w tym kontekście m.in. Prawo zamówień publicznych, regulacje dotyczące rynku pracy, konsumentów, UOKiK, czy KNF. - Bardzo wiele jest do zrobienia - przyznał.

 

- Ale to, o co chcę państwa poprosić, to byśmy ręka w rękę działali na rzecz gospodarki polskiej. Żebyśmy wiedzieli, że poprzez wspólne działania możemy lepiej przebić się z naszą dyplomacją gospodarczą, z naszą dyplomacją samorządową (...) Po to, by odnieść większy sukces w gospodarce globalnej - zaapelował Morawiecki.

 

Szef rządu zwrócił uwagę, że wspólnym mianownikiem państw, które odniosły w ostatnich kilkudziesięciu latach sukces, była właśnie bliska współpraca na linii przedsiębiorcy-administracja centralna.

 

Bardziej Morskie Oko niż Mt. Everest


- Stawiamy na polski eksport. Bardzo mocno chcemy pomóc przede wszystkim tym kilkudziesięciu tysiącom polskich przedsiębiorców, którzy mogą eksportować - powiedział Morawiecki.

 

- Dzisiaj eksportuje tylko 13-14 tys. przedsiębiorców, ale potencjał ma kilkadziesiąt tysięcy przedsiębiorców - wskazał premier.

 

Jak zaznaczył szef rządu, ministrowie odpowiedzialni za przedsiębiorców, przedsiębiorczość, rozwój, innowacje, inwestycje, za wdrożenia, technologie "taki dostali ode mnie cel, żeby wszystkie fundusze budżetowe, krajowe, unijne, samorządowe", a także działalność Polskiego Funduszu Rozwoju, KUKE jak najlepiej służyły przedsiębiorcom w zdobywaniu "biznesowych szczytów".

 

- I żeby te szczyty to nie była takie Mt. Everest, tylko bardziej droga na Morskie Oko - powiedział Morawiecki.

 

Chęć bliskiej współpracy z administracją centralną

 

Premier zaznaczył, że chciałby, aby przedsiębiorcy mogli osiągać "swoje szczyty lokalne" w bliskiej współpracy "z naszą administracją centralną".

 

Morawiecki wskazał, że w tym celu rząd przygotuje serię spotkań sektorowych. - Parę takich spotkań zapowiedziałem. W sektorze ochrony zdrowia (...), w sektorze rolno-spożywczym. Organizowaliśmy już takie spotkanie w sektorze meblarskim, który stał się polską potęgą, chcemy go promować, wspierać - powiedział.

 

Dodał, że przedsiębiorcy coraz lepiej wykorzystują szanse eksportowe polskiego przemysłu meblarskiego.

 

PAP

bas/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie