Merkel w poniedziałek z wizytą w Warszawie. "Zostanie powitana z honorami wojskowymi"

Świat

Niemiecka kanclerz Angela Merkel przyjedzie w poniedziałek do Polski - poinformował w piątek rzecznik rządu Niemiec Steffen Seibert. W Warszawie spotka się z premierem Mateuszem Morawieckim oraz prezydentem Andrzejem Dudą. Informację potwierdził szef kancelarii premiera Michał Dworczyk.

W Warszawie o godzinie 18 Merkel zostanie powitana z honorami wojskowymi - podał w oświadczeniu Seibert.

 

Według rzecznika tematem rozmów mają być stosunki między Polską a Niemcami, sprawy europejskie oraz polityka zagraniczna.

 

Dworczyk: tezy opozycji są nieprawdziwe 

 

Dworczyk zwrócił uwagę, że będzie to druga zagraniczna wizyta Angeli Merkel, od kiedy jej nowy gabinet został zaprzysiężony.

 

- To dowód dobrej współpracy polsko-niemieckiej oraz dowód na to, że jesteśmy aktywnym graczem na arenie międzynarodowej - oświadczył Dworczyk.

 

Podkreślił jednocześnie, że poniedziałkowa wizyta jest też kolejnym dowodem na to, "jak bardzo nieprawdziwe są tezy opozycji o izolacji Polski na arenie międzynarodowej".

 

O relacjach polsko-niemieckich Michał Stela

 

 

Rząd po pół roku

 

Nowy gabinet Merkel został zaprzysiężony w środę, po blisko sześciu miesiącach od wyborów parlamentarnych w Niemczech.

 

W wyborach do Bundestagu z 24 września 2017 roku zarówno chadecy, jak i socjaldemokraci, odnotowali najgorsze wyniki w swej powojennej historii. Początkowo obóz chadecki chciał utworzyć koalicję z FDP i Zielonymi, jednak liberałowie zerwali rozmowy sondażowe. Chadecy przystąpili wówczas do rozmów sondażowych, a później koalicyjnych, z SPD, która przystąpiła do nich, choć początkowo planowała przejście do opozycji.

 

O losie przyszłej koalicji ostatecznie zadecydowało wewnątrzpartyjne referendum wśród członków SPD, w którym mimo zgłaszanych przez wielu socjaldemokratów obiekcji dwie trzecie zagłosowało za odnowieniem koalicji

 

PAP, fot. na stronie głównej: PAP/EPA/CLEMENS BILAN

bas/grz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie