Rzecznik SN: rozważenia wymaga, czy nie należałoby powtórzyć procedury wyłonienia członków KRS

Polska
Rzecznik SN: rozważenia wymaga, czy nie należałoby powtórzyć procedury wyłonienia członków KRS
Polsat News

W ustawie o KRS brak przepisu ws. terminu zwołania pierwszego posiedzenia. Jest jedynie mowa, że posiedzenia muszą się odbywać co najmniej raz na dwa miesiące - oświadczył rzecznik Sądu Najwyższego Michał Laskowski. Dodał, że rozważenia wymaga prawidłowość przeprowadzonej procedury wyłonienia członków KRS przez Sejm i to, czy nie należy jej powtórzyć, by uniknąć zarzutów nieprawidłowego powołania.

Od kilku dni politycy PiS domagają się zwołania pierwszego posiedzenia nowej Krajowej Rady Sądownictwa.
 
"Manifest" i "obywatelskie nieposłuszeństwo"
 
Zgodnie z ustawą o KRS, "pierwsze posiedzenie Rady po zwolnieniu stanowiska przewodniczącego, zwołuje Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego, który przewodniczy obradom do czasu wyboru nowego przewodniczącego". W Sejmie jest projekt PiS nowelizacji ustawy, zakładający, że posiedzenie zwołuje prezes Trybunału Konstytucyjnego. W najbliższy poniedziałek ma zając się nim sejmowa komisja a ustawa miałaby wejść w życie następnego dnia po ogłoszeniu.
 
We wtorek minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zaapelował do pierwszej prezes SN Małgorzaty Gersdorf o "niezwłoczne" zwołanie takiego posiedzenia. W piątek powiedział,  że "ufa", iż prezes będzie wykonywać swoje obowiązki. Dodał, że jeśli ktoś nie respektuje prawa, "to bierze za to odpowiedzialność".
 
Z kolei w czwartek sekretarz stanu w kancelarii prezydenta Andrzej Dera ocenił w radiu Plus, że zwlekanie przez Gersdorf ze zwołaniem posiedzenia KRS w nowym składzie, to jej "kolejny manifest" i "obywatelskie nieposłuszeństwo" z jej strony.
 
Posiedzenia co najmniej raz na dwa miesiące
 
Gersdorf w czwartek zapewniła, że zobowiązanie "do zwołania posiedzenia instytucji mającej pełnić funkcję Krajowej Rady Sądownictwa" jest jej znane i zostanie zrealizowane zgodnie z prawem.

  

"W ustawie (o KRS - red.) brakuje przepisu, który wskazywałby termin zwołania pierwszego posiedzenia. Pomocniczo tylko posiłkować się można art. 20 ust. 2, który stanowi, że posiedzenia KRS powinny się odbywać co najmniej raz na dwa miesiące. Skoro ostatnie posiedzenie Rady odbyło się dnia 3 marca 2018 r., to termin ten mija 3 maja 2018 r." - oświadczył w piątek rzecznik SA Michał Laskowski.

 

Dodał też, że Sejm dokonał wyboru sędziów członków KRS 6 marca, a obwieszczenie uchwały w tej sprawie ukazało się 12 marca, a więc przed czterema dniami. "Pierwsza Prezes SN w liście kierowanym do Ministra Sprawiedliwości zadeklarowała, że w sprawie zwołania pierwszego posiedzenia Rady postąpi zgodnie z przepisami i dotychczas nie można mówić o jakiejkolwiek zwłoce z jej strony" - podkreślił sędzia.

 

"Rozważa potrzebę zwrócenia się do marszałka Sejmu"

 

"W tym stanie rzeczy używanie określenia  »obywatelskie nieposłuszeństwo«, i to przez urzędującego Ministra, uznać należy za całkowicie nieuprawnione i godzące w autorytet konstytucyjnego organu, jakim jest Sąd Najwyższy i jego Pierwszy Prezes. W żaden sposób nie można twierdzić, że Pierwszy Prezes SN nie wykonuje swego obowiązku" - stwierdził rzecznik.

 

Jak zaznaczył, "rozważenia wymaga prawidłowość przeprowadzonej procedury wyłonienia sędziów - członków Rady przez Sejm i to, czy nie należałoby tej procedury powtórzyć, aby uniknąć w przyszłości ewentualnych zarzutów nieprawidłowego powołania". "Pierwszy Prezes SN rozważa w tym stanie rzeczy potrzebę zwrócenia się w tej sprawie do Marszałka Sejmu" - oświadczył.

 
Sejm wybrał w ubiegły wtorek 15 sędziów na członków KRS. Dziewięć kandydatur wskazał klub PiS, sześć - klub Kukiz'15. Pozostałe kluby w proteście przeciw łamaniu prawa nie wskazały kandydatur. Kluby PO, Nowoczesna i PSL-UED nie wzięły udziału w głosowaniu.
 
polsatnews.pl
dro/ml/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie