Myśliwy skazany za znęcanie się nad dzikiem. Miał ciąć zwierzę, gdy jeszcze żyło

Polska
Myśliwy skazany za znęcanie się nad dzikiem. Miał ciąć zwierzę, gdy jeszcze żyło
Polsat News

"Po raz pierwszy w historii Polski organizacja pozarządową doprowadziła do skazania na karę więzienia myśliwego za znęcanie się nad zwierzęciem w trakcie polowania" - informuje stowarzyszenie Ludzie Przeciw Myśliwym. Sąd Rejonowy w Pińczowie (Świętokrzyskie) orzekł wobec myśliwego karę 4 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na rok oraz zasądził 1,8 tys. zł grzywny. Wyrok jest nieprawomocny.

- Myśliwy Adam S. będzie musiał również ponieść całość kosztów sądowych oraz wypłacić 1476 złotych zadośćuczynienia na rzecz Stowarzyszenia Teatralnego Dom na Młynowej, które pełniło rolę oskarżyciela posiłkowego w sprawie - informuje Jan Klocek, rzecznik Sądu Okręgowego w Kielcach, którego cytuje Radio Kielce.

 

Czwartkowy wyrok dotyczy zdarzenia, do którego doszło w kwietniu 2015 roku w Łysakowie, w powiecie jędrzejowskim. 

 

Według relacji stowarzyszenia Ludzie Przeciw Myśliwym, "dwóch mężczyzn jadących samochodem zauważyło na łące obok Jędrzejowa dzika, który szedł między lasem a domostwami. Jeden z mężczyzn, będący myśliwym, zatrzymał pojazd, wyszedł na łąkę i oddał strzał do dzika".

 

Prokuratura umarzała sprawę

 

Zwierzę zostało ranne, a myśliwy zamiast je dobić, miał pozwolić mu się wykrwawić. Ponadto miał naciąć skórę żywego jeszcze dzika, potęgując jego cierpienie.  

 

Świadkami zdarzenia byli aktywiści ekologiczni. To właśnie ich zdjęcia i nagrania posłużyły później, jako dowody w sądzie.

 

Wcześniej prokuratura dwukrotnie umarzała postępowania w tej sprawie, ale stowarzyszenie składało zażalenia i ostatecznie doprowadziło do postawienia przed sądem Adama S.

 

 

"Podobnych spraw prowadzimy kilkadziesiąt jednocześnie w całej Polsce" - czytamy na facebookowym profilu Ludzie Przeciw Myśliwym.

 

Radio Kielce, polsatnews.pl

paw/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie