Gryglas: państwo jest zawłaszczane przez wszystkie opcje polityczne od początku naszych przemian

Polska

- Jak się ma pańska opinia na temat PiS sprzed kilku miesięcy, o zamachu na spółki skarbu państwa, niszczeniu służby cywilnej, a dzisiejsza retoryka, która broni PiS? - spytał w programie "Tak czy Nie" Zbigniewa Gryglasa (Porozumienie) poseł Mariusz Witczak (PO). - Państwo jest zawłaszczane przez wszystkie opcje polityczne od początku naszych przemian, także przez posłów PO - odpowiedział Gryglas.

- Pan krytykował PiS za skok na spółki skarbu państwa, za niszczenie służby cywilnej, za niszczenie praworządności, a dzisiaj pan chce bronić podwyżek dla ministrów, niszczenia ustawy o służbie cywilnej - mówił poseł Witczak, który cytował fragmenty wypowiedzi Gryglasa sprzed kilku miesięcy.
 
Witczak powiedział, że ustawa o służbie cywilnej "sztucznie przesuwa polityków do służby cywilnej (...) tylko po to, żeby mogli zarabiać więcej".
 
- Parę miesięcy temu pan to krytykował, a dziś pan broni? - pytał swojego interlokutora.
 
"Nie zmieniłem poglądów"
 
Wiceprezes Porozumienia i były poseł Nowoczesnej podkreślił, że nie zmienił poglądów. - Raz jeszcze podkreślam, są sfery działalności państwa, które powinny być odseparowane od polityki i zawsze to twierdziłem.
 
- Do spółek skarbu państwa mają trafiać profesjonaliści, a nie partyjni działacze, tak pan mówił - przytaczał wypowiedzi Gryglasa poseł Witczak.
 
- Tak mówiłem i nadal tak twierdzę. Chcemy, żeby w spółkach skarbu państwa i w resortach zasiadały osoby, które będą właściwie broniły naszych interesów i zapewniam, że tak będzie. Nie doprowadzimy do upadku górnictwa, nie doprowadzilibyśmy do upadłości polskich stoczni, dobrze się stało, że nie udało się doprowadzić państwu (PO-PSL - red.) do upadłości LOT-u - mówił Gryglas.
 
Dodał, że zarobki byłej szefowej kancelarii prezydenta Andrzeja Dudy Małgorzaty Sadurskiej, która w zarządzie PZU zarabia miesięcznie niemal 65 tys. zł, to "sytuacja niewłaściwa".
 
Zarobią około 20 tys. zł
 
Projekt zmian w ustawie o służbie cywilnej przygotowany w KPRM przewiduje likwidację nagród dla ministrów i sekretarzy stanu; przeniesienie wiceministrów w randze podsekretarzy do służby cywilnej, a także umożliwienie sekretarzom stanu będącym parlamentarzystami pobierania 60 proc. uposażenia posła lub senatora. Razem z ministerialną pensją będą zarabiać około 20 tys. zł.
 
Dotychczasowe odcinki "Tak czy Nie" można oglądać w portalu polsatnews.pl w zakładce "Nasze programy". 
 
polsatnews.pl
paw/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie