"Ludzie mówią »po co nam Polska, UE jest najważniejsza«; niech sobie przypomną 123 lata zaborów"

Polska

- Często ludzie mówią nam: po co nam Polska? Unia Europejska jest najważniejsza. (...) To niech sobie ci wszyscy przypomną te 123 lata zaborów - mówił prezydent Andrzej Duda w Kamiennej Górze (Dolnośląskie). Dodał, że warto pracować dla swojego państwa i płacić dla niego podatki. - Warto wspierać tych, którzy nim dobrze rządzą - mówił Duda.

Prezydent podczas spotkania z mieszkańcami Kamiennej Góry nawiązał m.in. do obchodzonego w tym roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Apelował do dyrektorów szkół i przedszkoli, by rozmawiali ze swoimi uczniami o niepodległości Polski. - Chciałbym, żeby uczniowie szukali w swoich rodzinach wspomnienia z czasów odzyskania przez Polskę niepodległości - podkreślił.

 

- Nasi pradziadkowie i dziadkowie odzyskali nieodległość Polski dla nas - oświadczył. - Właśnie dzięki nim, i później dzięki naszej determinacji (...) udało się także obalić komunistów - wskazał prezydent.

 

- Dzisiaj mamy rzeczywiście suwerenną, niepodległą Polskę, która - wierzę w to - będzie państwem, w którym będzie nam się żyło coraz lepiej. W związku z tym mówcie o tym dzieciom - powiedział Duda.

 

"Też byli tacy, którzy mówili: a może to lepiej"

 

- Bo często ludzie mówią nam: "ach, po co nam Polska? Unia Europejska jest najważniejsza". (...) To niech sobie ci wszyscy przypomną te 123 lata zaborów. Jak Polska wtedy, pod koniec osiemnastego wieku, swoją niepodległość straciła i zniknęła z mapy. Też byli tacy, którzy mówili: "a może to lepiej, swary się wreszcie skończą, te rokosze, te wszystkie insurekcje, wojny, awantury, konfederacje, wreszcie będzie święty spokój" - mówił prezydent.

 

Jak dodał, ci "wkrótce się zorientowali, że wojny są dalej, awantury są dalej, tylko my nie mamy już żadnego wpływu i nie decydujemy o sobie, bo teraz gdzieś daleko, w odległych stolicach, decyduje się o naszych sprawach, to tam zabiera się pieniądze, które my wypracowujemy i tak naprawdę pracujemy na rachunek innych".

 

"Warto pracować dla swojego państwa i płacić dla niego podatki"

 

- To jest własne państwo, że czujesz, że pracujesz w nim na własny rachunek, że czujesz, że ty właśnie budujesz tutaj swoją ojczyznę, że to jest twoja przyszłość, że w twoich rękach jest decyzja, że ty przesądzasz o tym, kto będzie rządził a kto nie. I na tym polega istota wolności i niepodległości i suwerenności, że to ty sam decydujesz o sobie i decydujesz o swoim państwie i dlatego warto niepodległości i suwerenności bronić za każdą cenę - podkreślił.

 

Prezydent dodał, że warto pracować dla swojego państwa i płacić dla niego podatki. - Warto wspierać tych, którzy nim dobrze rządzą i dlatego dziękuje, że dziś tu jesteście - mówił Duda do mieszkańców Kamiennej Góry.

 

"Ubaw i żenada"

 

Po wystąpieniu prezydenta pojawiły się krytyczne komentarze mówiące o porównaniu Unii Europejskiej do 123 lat zaborów. 

 

 

Sam Duda odniósł się do zarzutów na Twitterze. "Ubaw i żenada. 24 godziny potrzebowali, żeby to wydumać" - napisał pod udostępnionym artykułem tvn24.pl.

 

 

Polsat News, PAP, polsatnews.pl

zdr/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie