Komentarze po dymisji Tillersona. Bielan: oczywiście ta decyzja nie była z nami konsultowana

Polska
Komentarze po dymisji Tillersona. Bielan: oczywiście ta decyzja nie była z nami konsultowana
PAP/EPA/MICHAEL REYNOLDS / OLIVIER DOULIERY / POOL

Myślę, że nadal Stany Zjednoczone będę wspierać wszystkie nasze inicjatywy; Możemy się spodziewać dalszego wsparcia m.in. Inicjatywy Trójmorza - powiedział wicemarszałek Senatu Adam Bielan. Z kolei szef PO Grzegorz Schetyna proponuje prezydentowi Andrzejowi Dudzie, by ten pogratulował nominacji nowemu sekretarzowi stanu.

Adam Bielan odniósł się we wtorek do decyzji prezydenta USA Donalda Trumpa o dymisji Rexa Tillersona ze stanowiska sekretarza stanu. - To są decyzje prezydenta Trumpa, takich decyzji nie komentujemy. To są decyzje suwerennego, zaprzyjaźnionego z nami kraju - powiedział.

 

"Analitycy spekulowali od miesięcy o możliwej dymisji"

 

Pytany przez dziennikarzy, czy mamy za co dziękować Tillersonowi stwierdził, że "nie mamy chyba powodów do narzekań". - Pan minister Tillerson był w Polsce; to była bardzo dobra wizyta, dwudniowa, odbył spotkania z wszystkimi ważnymi osobami w naszym państwie; Departament Stanu był niezwykle pomocny przy budowaniu jak najlepszej współpracy między Polską a Stanami Zjednoczonymi - argumentował.


Bielan był też pytany, czy rząd otrzymywał sygnały, że taka dymisja jest możliwa. - Media amerykańskie, analitycy spekulowali od miesięcy o możliwej dymisji - stwierdził. - Natomiast oczywiście ta decyzja nie była z nami konsultowana, bo być nie musiała - dodał.

 

"Zostają osoby odpowiedzialne za techniczną stronę naszych relacji"

 

Jego zdaniem dymisja Tillersona "absolutnie nie oznacza", że Polska będzie musiała od nowa budować stosunki między sekretarzem stanu a naszym rządem i zabiegać o spotkania. - Zostają jak sądzę wszyscy zastępcy sekretarza stanu i wszystkie osoby, które odpowiadały za techniczną stronę naszych relacji, więc tu jest pełna ciągłość obecnej administracji. Do zmiany dojdzie tylko na samej górze - wskazał.

 

- Sądzę, że (zmiana na stanowisku sekretarza stanu-red.) wynika raczej z pewnej przebudowy administracji pana prezydenta Trumpa. Nie sądzę żeby to miało związek z jakimikolwiek kwestiami innych poglądów nowego sekretarza stanu - zaznaczył.

 

Pytany, czy Stany Zjednoczone będą nadal zaniepokojone zmianami w ustawie o IPN odparł: "Myślę, że nadal Stany Zjednoczone będę wspierać wszystkie nasze inicjatywy". - Możemy się spodziewać podtrzymania wniosku o radykalne zwiększenie wydatków na europejską inicjatywę obronną. Możemy się spodziewać dalej wspierania Inicjatywy Trójmorza, bo to jest inicjatywa, którą wspiera osobiście, jak wiemy pan prezydent Trump (...) - dodał.

 

Schetyna: gratulacje dobrze posłużą relacjom polsko-amerykańskim

 

O dymisję Tillersona, lider PO Grzegorz Schetyna został zapytany na konferencji prasowej. - Rex Tillerson - telefon do pana prezydenta, podobno nieodebrany, a dziś pan Tillerson straci stanowisko. Jak pan to skomentuje? - spytał jeden z dziennikarzy.

 

- Chciałby pan redaktor, żebym widział związek w tej sprawie? - odparł lider PO. - Ja generalnie odbieram wszystkie telefony, zwłaszcza od sekretarza stanu Stanów Zjednoczonych, ale - mówiąc poważnie - jakbym miał coś doradzić prezydentowi Dudzie, to żeby Mike'owi Pompeo pogratulował tej nominacji, bo to dobrze będzie służyć relacjom polsko-amerykańskim, które są w katastrofalnym stanie, najgorszym od 1989 roku - podkreślił lider Platformy.

 

Szczerski: zmiany w administracji USA nie wpłyną na nasz sojusz

 

- Zmiany personalne w administracji prezydenta Donalda Trumpa nie mają wpływu na plany współpracy polsko-amerykańskiej i na trwały charakter naszego sojuszu. Jesteśmy w stałym roboczym kontakcie z Departamentem Stanu - powiedział szef gabinetu prezydenta. Jak dodał, także we wtorek był w kontakcie z asystentem sekretarza stanu USA ds. Europy i Eurazji Wessem Mitchellem.

 

W ubiegłym tygodniu Szczerski składał roboczą wizytę w Stanach Zjednoczonych, podczas której w Waszyngtonie spotkał się z przedstawicielami Departamentu Stanu, m.in. z Mitchellem. Po rozmowie powiedział dziennikarzom, że była to dobra, godzinna rozmowa, a przekaz jest jeden: "Sojusz polsko-amerykański jest silny jak zawsze".

 

Szczerski wygłosił też wykład poświęcony koncepcji Trójmorza w prestiżowej, konserwatywnej Fundacji Heritage, która stanowi intelektualne i personalne zaplecze administracji prezydenta Trumpa.

 

Gina Haspel w miejsce Mike'a Pompeo na stanowisku szefa CIA

 

Prezydencki minister Andrzej Dera, pytany we wtorek w Radiu Zet, czy to prawda, że Andrzej Duda nie odebrał telefonu od Rexa Tillersona, odparł: "Ja powiem według zasad, jak to wygląda w świecie cywilizowanym: jeżeli chodzi o rozmowy telefoniczne, to jest coś takiego, jak zasady obowiązujące w dyplomacji, że ja jako minister nie zadzwonię do prezydenta innego państwa". - To jest wbrew elementarnym zasadom, które obowiązują w świecie dyplomacji"- dodał Dera.

 

Prezydent USA Donald Trump poinformował we wtorek na Twitterze o odwołaniu Rexa Tillersona ze stanowiska sekretarza stanu i powołaniu na tę funkcję dotychczasowego szefa Centralnej Agencji Wywiadowczej (CIA) Mike'a Pompeo. Na czele tej służby wywiadowczej stanie jej dotychczasowa wicedyrektor Gina Haspel; będzie pierwszą kobietą na tym stanowisku - wynika z tweeta. Trump w krótkiej wiadomości podziękował Tillersonowi za służbę na rzecz kraju i pogratulował nowo mianowanym.

 

PAP

nro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie