Europosłanka PiS o konwencji "antyprzemocowej": skoncentrowana wokół genderowej wizji społeczeństwa

Świat

- Konwencja Stambulska jedynie z pozoru ma służyć ochronie kobiet przed przemocą - mówiła w Parlamencie Europejskim Jadwiga Wiśniewska. Według europosłanki PiS, w rzeczywistości służy ona przede wszystkim "realizacji lewicowego światopoglądu, skoncentrowanego wokół genderowej wizji społeczeństwa, w której płeć ma podłoże społeczno-kulturowe, a nie jest genetycznym faktem".

Jadwiga Wiśniewska, która w poniedziałek przemawiała w PE imieniu frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, podkreśliła, że konieczności zapobiegania przemocy wobec kobiet, chronienia jej ofiar oraz ścigania sprawców, nikt nie kwestionuje.

 

Dodała jednak, że Unia kolejny raz ingeruje w obszary, co do których nie ma kompetencji.

 

- Niestety, lewicowa potrzeba wprowadzania ideologicznej rewolucji kulturowej za nic ma poszanowanie Traktatów i zasady subsydiarności - mówiła europsłanka.

 

 

Nie ma ukrytego celu

 

Unijny komisarz Andrus Ansip powtórzył, że Konwencja dotyczy zapobiegania przemocy wobec kobiet, bez żadnego ukrytego celu.

 

Część europosłów w czasie debaty wyrażało żal, że niektóre kraje nie uznają Konwencji za najlepszy dostępny instrument w walce z przemocą wobec kobiet. Podkreślali, że niechęć do ratyfikowania tekstu często opierała się na błędnych przekonaniach i wprowadzających w błąd argumentach dotyczących sposobu użycia słowa "płeć" w Konwencji.

 

Wezwali też Komisję Europejską i Radę Europy do podjęcia wymiernych działań, aby pomóc wszystkim państwom członkowskim w ratyfikacji dokumentu tak szybko, jak to możliwe.

 

Nie wszystkie kraje ratyfikowały dokument

 

Konwencja Stambulska, czyli Konwencja Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej, została przyjęta przez Radę Europy w 2011 r. Weszła ona w życie w sierpniu 2014 r. i została podpisana przez UE w czerwcu 2017 r.

 

Do chwili obecnej Konwencji Stambulskiej nie ratyfikowało 11 państw członkowskich: Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Grecja, Węgry, Irlandia, Łotwa, Litwa, Luksemburg, Słowacja i Zjednoczone Królestwo.

 

Według Komisji Europejskiej jedna na trzy kobiety w UE była ofiarą przemocy fizycznej lub seksualnej od 15 roku życia, ponad połowa kobiet doświadczyła molestowania seksualnego, a jedna na 20 została zgwałcona.

 

polsatnews.pl

paw/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie