Europosłanka PiS zrezygnowała z misji Komisji Praw Kobiet PE w Polsce, bo delegacja "łamie zasadę pluralizmu"

Polska
Europosłanka PiS zrezygnowała z misji Komisji Praw Kobiet PE w Polsce, bo delegacja "łamie zasadę pluralizmu"
Biuro Prasowe ECR

Według Jadwigi Wiśniewskiej "harmonogram misji Komisji Praw Kobiet i Równouprawnienia (FEMM) do Polski łamie fundamentalną dla PE zasadę pluralizmu światopoglądowego" i "w obecnym kształcie (…) odpowiada programowi zjazdu radykalnych ugrupowań feministycznych". Dlatego europosłanka PiS zrezygnowała z udziału w tym wydarzeniu. Delegacja FEMM przebywa w Polsce od poniedziałku.

Europosłanka PiS z grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów Jadwiga Wiśniewska, która jest także członkiem Komisji Praw Kobiet i Równouprawnienia oświadczyła, że "przed rozpoczęciem misji zgłaszała szereg propozycji, których celem było polityczne zrównoważenie programu wizyty, niestety zostały one odrzucone, a ostateczny kształt misji przewiduje niemal wyłącznie spotkania z reprezentantkami lewicowych i skrajnie lewicowych ugrupowań feministycznych".


Jak dodała, "za niedopuszczalne uważa odrzucenie propozycji spotkań z prawicowymi organizacjami społeczeństwa obywatelskiego".


"W obecnym kształcie plan wizyty Komisji Praw Kobiet i Równouprawnienia w Warszawie odpowiada programowi zjazdu radykalnych ugrupowań feministycznych, a nie zbilansowanemu politycznie spotkaniu, którego celem jest zapoznanie się z realiami życia kobiet w Polsce. Z powyższych względów jestem zmuszona do rezygnacji z udziału w tym wydarzeniu" - napisała w oświadczeniu datowanym na 23 maja.


Przemoc, prawa ekonomiczne i reprodukcyjne


Delegacja Komisji Praw Kobiet i Równouprawnienia przebywa w Warszawie od poniedziałku i bada m.in. jak wprowadzana jest w Polsce konwencja stambulska o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej, jak przestrzegane są prawa reprodukcyjne kobiet oraz ich prawa ekonomiczne.


Wyniki swoich obserwacji delegacja przedstawi w środę na konferencji prasowej.


W skład delegacji wchodzą Maria Arena (S&D, Belgia), Malin Bjork (GUE/NGL, Szwecja), Terry Reintke (Zieloni, Niemcy), Daniela Aiuto (EFDD, Włochy).


Członkinie delegacji spotykają się z przedstawicielami rządu, parlamentu, społeczeństwa obywatelskiego i ekspertów w dziedzinie równouprawnienia płci - poinformowało Biuro Informacyjne PE w Polsce.


"Liczymy na konstruktywny dialog"


Wizyta delegacji w Polsce to pokłosie m.in. "czarnych protestów".


- Parlament Europejski kilkakrotnie wyraził zaniepokojenie sytuacją w zakresie praw kobiet w Polsce, zwłaszcza podczas debat plenarnych w 2016 roku, ale także w następstwie działań podjętych ubiegłej jesieni przez społeczeństwo obywatelskie w celu uzyskania pełni praw seksualnych i reprodukcyjnych - powiedziała przewodnicząca delegacji, posłanka do Parlamentu Europejskiego Maria Arena.


- W chwili gdy Rada wysyła mocny sygnał polityczny aprobując podpisanie przez Unię Konwencji Stambulskiej o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet, delegacja Komisji Praw Kobiet i Równouprawnienia (FEMM) pragnie móc wymienić poglądy na ten priorytetowy temat ze wszystkimi kluczowymi aktorami. Będziemy także kłaść nacisk na ekonomiczne usamodzielnienie się kobiet oraz kluczową rolę kobiet-przedsiębiorczyń i kobiet aktywnych w gospodarce. Liczymy na konstruktywny dialog respektujący wartości Unii Europejskiej - dodała.

 

polsatnews.pl

prz/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie