Poseł Kukiz'15 spotkał się z liderem Hezbollahu. Organizacja uznawana jest za terrorystyczną

Świat
Poseł Kukiz'15 spotkał się z liderem Hezbollahu. Organizacja uznawana jest za terrorystyczną
Facebook/Paweł Skutecki

"Ogromnie pozytywne spotkanie z Mohammadem Raad, liderem ugrupowania Hezbollah" - napisał pod zdjęciem umieszczonym na Facebooku poseł Kukiz'15 Paweł Skutecki. Hezbollah uznawany jest za organizację terrorystyczną m.in. przez USA, Wielką Brytanię, Kanadę i Izrael. "Trzeba być skończonym idiotą szczególnie w obecnej sytuacji" - skomentował spotkanie Skuteckiego Paweł Olszewski z PO.

Bydgoski poseł Kukiz'15 Paweł Skutecki przebywa obecnie z wizytą w Libanie. Spotkał się tam m.in. z prezydentem tego kraju Michelem Aounem.

 

"Prezydent Libanu Michel Aoun pamięta jeszcze polskich uchodźców z lat 40. Pamięta też o Janie Pawle II. To przeszłość, ale rzutująca na przyszłość. Na poziomie politycznym i duchowym jest między naszymi krajami bardzo dobrze, czas na przyspieszenie współpracy gospodarczej" - napisał Skutecki.

 

 

Organizacja na czarnej liście UE

 

W poniedziałek wieczorem poseł Kukiz'15 udostępnił zdjęcie z kolejnego spotkania, tym razem z Mohammadem Raadem - przewodniczącym klubu parlamentarnego Hezbollah.

 

Hezbollah  to libańska partia polityczna islamskich szyitów. Ugrupowanie to przez część państw uznawane jest za organizację terrorystyczną. Uważają tak Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Izrael i Kanada. Ideologia Hezbollahu jest antyizraelska i antyzachodnia.

 

Stany Zjednoczone zaczęły określać Hezbollah jako organizację terrorystyczną po jego atakach na amerykańskie bazy wojskowe i ambasadę amerykańską w Libanie w czasie wojny między Libanem, Izraelem i USA w latach osiemdziesiątych.

 

Unia Europejska wpisała na listę organizacji terrorystycznych zbrojne skrzydło Hezbollahu, utrzymując zarazem dialog ze współtworzonym przez Hezbollah libańskim rządem.

 

"Sporo konkretnych deklaracji, dużo dobrej chemii"

 

"Ogromnie pozytywne spotkanie z Mohammadem Raad, liderem ugrupowania Hezbollah. Warto rozmawiać, osobiście skonfrontować mity z rzeczywistością. Siedziba Hezbollahu jest słabiej (albo dyskretniej!) chroniona niż pewne biuro na Nowogrodzkiej. Sporo konkretnych deklaracji, dużo dobrej chemii. Na moje ręce cała ekipa otrzymała ostatni (!) medal Hezbollahu" - napisał Skutecki.

 

 

"Rozmawialiście o planach ataków na Izrael?"

 

Zdjęcie posła Kukiz'15 z liderem Hezbollahu wywołało oburzenie części polskich parlamentarzystów. "Trzeba być skończonym idiotą szczególnie w obecnej sytuacji" - napisał na Twitterze poseł PO Paweł Olszewski.

 

 

"Jakie deklaracje usłyszał Pan Poseł? Rozmawialiście o planach ataków na Izrael? Co na to ABW?" - zapytał z kolei Michał Stasiński (PO).

 

 

"Z bandytami się nie spotykam"

 

Pod postem Skuteckiego jeden z internautów zapytał, czy "następne spotkanie będzie z Al Kaidą?". "Z bandytami się nie spotykam, z patriotami którzy są bardzo poważną siłą w demokratycznie wybranym parlamencie naszego strategicznego przyjaciela w tej części świata owszem, nawet jeśli jeden z jego sąsiadów dość skutecznie przykleił im »gębę«" - odpisał Skutecki.

 

"Nie był to wyjazd w jakikolwiek sposób polecony przez klub"

 

Rzecznik dyscyplinarny klubu Kukiz'15 Tomasz Jaskóła zaprzeczył, jakoby spotkanie Skuteckiego z Raadem było uzgodnione z władzami klubu. - Nie był to wyjazd stricte w jakikolwiek sposób polecony przez klub, wynika to z działalności zespołu parlamentarnego posła Skuteckiego i jego działalności poselskiej - powiedział.

 

Jak podkreślił, Skutecki jest twórcą zespołu parlamentarnego ds. różnic kulturowych i "bardzo mocno działa i pracuje na terenie Bliskiego Wschodu".

 

- Będziemy natomiast oczywiście na ten temat rozmawiać w klubie na najbliższym posiedzeniu - zapowiedział rzecznik dyscyplinarny klubu Kukiz'15.

 

Jaskóła poinformował, że sprawą spotkania Skuteckiego z Raadem zajmie się także prezydium klubu na najbliższym posiedzeniu 20 marca.

 

- Oczywiście spotkanie z przedstawicielem Hezbollahu nie jest szczęśliwe z punktu widzenia tego, czym Hezbollah się zajmował i zajmuje - ocenił poseł. - Będziemy analizować tę sytuację - dodał Jaskóła.

 

polsatnews.pl, PAP

zdr/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie