Podziemny system tuneli dla pojazdów. Nowa koncepcja Elona Muska na transport w mieście

Technologie
Podziemny system tuneli dla pojazdów. Nowa koncepcja Elona Muska na transport w mieście
Elon Musk/Facebook.com

The Boring Company - firma przedsiębiorcy Elona Muska zaprezentowała nową koncepcję zorganizowania transportu w mieście przyszłości. Niewielki pojazd przypominający autobus autonomiczny miałby przemieszczać się w tunelu na specjalnej platformie i zabierać na pokład pasażerów. W drugiej kolejności z sieci tuneli mogliby korzystać kierowcy samochodów.

Pomysłem wybudowania tuneli Elon Musk dzielił się już wcześniej, ale niedawno go uzupełnił. Podziemna sieć drogowa najpierw miała była przeznaczona dla samochodów. Na filmie, który wówczas zaprezentowano widać było auta przemieszczające się pod ziemią na ruchomych platformach. 

 

W jednej ze scen pojawiła się także zapowiedź niewielkiego pojazdu komunikacji miejskiej, w którym jedzie kilka osób, w tym rowerzysta.

 

 

Teraz przedsiębiorca poinformował, że właśnie takie środki transportu byłyby uprzywilejowane w jego miejskim systemie tuneli.

 

Kwestia uprzejmości

 

"We wszystkich tunelach i Hyperloop piesi i rowerzyści będą mieć pierwszeństwo. Tunele nadal będą transportować samochody, ale dopiero po tym, jak potrzeby masowego transportu będą spełnione. To kwestia uprzejmości i uczciwości. Osoby, których nie stać na samochód, powinny mieć pierwszeństwo" - wyjaśnił, mając na myśli pasażerów nowego pojazdu.

 

Musk zamieścił film, pokazujący, jak "mini-bus" jest opuszczany pod ziemię na platformie i porusza się oddzielnym pasem ruchu z prędkością ok. 200 km na godzinę. Z napisu na wyświetlaczu wynika, że pasażerowie jadą na lotnisko w Los Angeles. Trasa środków komunikacji miejskiej nie koliduje z autami. 

 

 

Pomysł zasadniczo różni się od metra tym, jak zagospodarowana jest przestrzeń na powierzchni ziemi. Pojazdy nie dojeżdżałyby do stacji, ale platform o wielkości dużych miejsc parkingowych, które zjeżdżałyby do tunelu i - według Muska - "gładko wtapiałyby się w tkankę miejską". 

 

 

Nie wszyscy uważają, że koncepcja wnosi coś nowego.

 

"To mniejsze i mniej wydajne metro" - napisał na Twitterze jeden z użytkowników. "Znane także jako autobus" - dodała inna osoba.

 

Pierwszeństwo niezmotoryzowanych uwzględnia też inna koncepcja Muska - kapsuła Hyperloop. W ubiegłym roku Musk poinformował, że uzyskał "ustną zgodę" od rządu na wydrążenie tunelu między Waszyngtonem a Nowym Jorkiem w celu zbudowania błyskawicznego środka transportu. Według ustaleń CNN potrzeba jeszcze wielu zgód na to, aby kapsuła powstała.

 

W początkowych planach takie kapsuły miały być zbudowane nad ziemią. W przypadku tej trasy Musk zdecydował jednak, że miasta powinien łączyć tunel wydrążony pod ziemią. 

 

polsatnews.pl, CNN

mta/paw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie