Kraków-Gdańsk w 35 min? "W teorii to działa"

Technologie
Kraków-Gdańsk w 35 min? "W teorii to działa"
Hyperloop

"Szybki system transportu Hyperloop zaproponowany przez Elona Muska może ruszyć już za dwa lata" - ogłosił podczas forum ekonomicznego w Davos przedstawiciel firmy. Hyperloop to naziemny system transportu - o prędkości porównywalnej z samolotem. Z Krakowa do Gdańska można by przejechać w 35 minut. Nad projektem pracują też polscy naukowcy.

Miliarder Elon Musk na co dzień buduje rakiety kosmiczne jako prezes firmy SpaceX. Jest też szefem spółki Tesla Motors, produkującej samochody elektryczne, oraz współtwórcą PayPala. Ale najbardziej ambitny projekt dopiero tworzy. Jest to Hyperloop, czyli projekt mający zrewolucjonizować światowy transport.

 

System zakłada stworzenie kapsuły poruszającej się z naddźwiękową prędkością wewnątrz rury, z której wypompowano większość powietrza.

 

- Porusza się o wiele szybciej niż pociąg, ale ma mniejsze opory więc koszt takiej podróży będzie mniejszy - powiedział Łukasz Roguski z Hyper Poland.

 

Musk ma gotowy zarys projektu. Pierwszy tor testowy Hyperloop powstaje już w Teksasie, ale wciąż niedopracowanych jest wiele drobnych elementów. Miliarder rozpisał więc światowy konkurs na projekty kapsuł. Do drugiej rundy, która rozegra sie za tydzień w Teksasie, weszły dwa polskie zespoły.

 

- Rozmawiam z ludźmi, którzy mowią mi, że stworzenie takiego środka transportu jest niemożliwe. Pytają też skąd wiemy, że taki projekt może w ogóle działać. Odpowiadam, że po prostu polityczyliśmy i w teorii wszystko nam pięknie działa - zapewnia Amadeusz Bathelt z Hyperlodz Team.

 

Polsat News

po/am/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie