Ponad 200 świadków i 240 dowodów w dochodzeniu ws. otrucia byłego szpiega Skripala

Świat
Ponad 200 świadków i 240 dowodów w dochodzeniu ws. otrucia byłego szpiega Skripala
PAP/EPA/NEIL HALL

Brytyjska policja dotarła do ponad 200 świadków i bada ponad 240 dowodów w ramach dochodzenia w sprawie próby otrucia Siergieja Skripala i jego córki - powiadomiła w sobotę szefowa MSW Wielkiej Brytanii Amber Rudd.

Rudd powiedziała podczas spotkania z dziennikarzami po zakończeniu posiedzenia rządowego sztabu kryzysowego Cobra, że w śledztwie bierze udział ponad 250 antyterrorystów. Jak dodała, dochodzenie jest prowadzone "szybko i profesjonalnie".

 

Szefowa resortu poinformowała, że Skripal oraz jego córka Julia pozostają w szpitalu w "krytycznym, lecz stabilnym" stanie. Były rosyjski szpieg wraz z córką zostali znalezieni 4 marca nieprzytomni na ławce w Salisbury, na południowy zachód od Londynu.

 

Policjant Nick Bailey, który jako pierwszy przybył na miejsce zdarzenia, wciąż jest "ciężko chory", jednak rozmawia już z członkami rodziny - dodała minister.

 

Poszkodowanych 21 osób

 

Wcześniej policja informowała, że łącznie w związku z próbą otrucia Skripala poszkodowanych zostało 21 osób.

 

Skripal, były pułkownik rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU, został w 2006 roku skazany w Rosji na 13 lat więzienia za przekazywanie od lat 90. Brytyjczykom danych na temat działających w Europie rosyjskich agentów. W trakcie procesu przyznał się do postawionych mu zarzutów.

 

W 2010 roku został ułaskawiony przez ówczesnego prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa i objęty dokonaną na lotnisku w Wiedniu wymianą czterech rosyjskich więźniów na 10 szpiegów przetrzymywanych przez amerykańskie Federalne Biuro Śledcze (FBI). Po przybyciu do Wielkiej Brytanii zamieszkał w Salisbury.

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie