Koniec picia "pod chmurką". Od piątku obowiązują nowe przepisy dotyczące spożywania alkoholu

Polska

W piątek, 9 marca, weszły w życie nowe przepisy dotyczące picia alkoholu w miejscach publicznych. Alkoholu nie można już spożywać poza miejscami do tego przeznaczonymi. Nowe prawo pozwala też na wprowadzanie ograniczeń sprzedaży alkoholu.

Do tej pory można było pić alkohol wszędzie tam, gdzie nie było to zakazane. W myśl starych przepisów nie można było spożywać alkoholu w konkretnych miejscach, np. na ulicy, placach i w parkach.

 

Przepisy były jednak nieprecyzyjne. Konsumenci nie wiedzieli, co w rzeczywistości jest dozwolone, a co zakazane.

 

Nowelizacja ustawy o wychowaniu w trzeźwości wprowadza szerszy, generalny zakaz spożywania napojów alkoholowych w miejscach publicznych z wyjątkiem miejsc do tego przeznaczonych.

 

Ograniczenia nocnej sprzedaży alkoholu w sklepach

 

Nowe regulacje dają jednocześnie samorządom możliwość wyznaczania miejsc przeznaczonych do spożywania alkoholu. Z tego prawa zamierza skorzystać Warszawa, która chce wyłączyć spod zakazu picia alkoholu Bulwary Wiślane.

 

Dzięki nowelizacji ustawy samorządy będą mogły też ograniczyć nocną sprzedaż alkoholu w sklepach. Ograniczenia mogą dotyczyć sprzedaży między godziną 22 a 6 i mają obowiązywać na terenie całej gminy lub jedynie w wybranych jednostkach pomocniczych, czyli m.in. dzielnicach czy osiedlach.

 

Możliwe będzie również ustalenie maksymalnej liczby zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych. Gminy będą decyzyjne w przypadku punktów sprzedaży, ale też m.in. barów czy pubów.

 

Zmiany dotyczą m.in. wprowadzenia do limitu udzielania zezwoleń na sprzedaż wszystkich napojów alkoholowych, także tych, które zawierają do 4,5 proc. alkoholu. W obecnym stanie prawnym rada gminy określając liczbę punktów sprzedaży alkoholu, nie uwzględnia w limicie piwa i alkoholu do 4,5 proc

 

Pouczenie, grzywna, a nawet sąd

 

Nowelizacja wprowadza też zmiany w ustawie o bezpieczeństwie imprez masowych. Zgodnie z nowymi przepisami, sprzedaż i podawanie alkoholu w czasie trwania imprezy masowej będą mogły być prowadzone wyłącznie przez podmioty posiadające jednorazowe zezwolenie.

 

W myśl nowych przepisów, za picie w miejscu publicznym grozi pouczenie, grzywna w wysokości 100 złotych, a w wyjątkowych przypadkach, jeśli mandat nie zostanie opłacony w ciągu siedmiu dni, sprawa może się skończyć w sądzie.

 

Według danych Polskiej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych nadmiernie i szkodliwie alkohol pije ponad 3 mln Polaków, a z szacunków Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wynika, że spożycie alkoholu w Polsce będzie rosło.

 

polsatnews.pl

dk/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie