Poseł Żalek: obarczanie Polaków za zbrodnie w Jedwabnem jest parszywym kłamstwem

Polska

- Polska opozycja nie jest w stanie stanąć na wysokości zadania i powiedzieć: Polacy, jako naród, nie mordowali Żydów - powiedział w programie "Tak czy Nie" Jacek Żalek (PiS). - Pan zna mord w Jedwabnem, którego sprawcami byli Polacy? - odpowiedział Michał Szczerba (PO). - To jest akurat parszywe kłamstwo, gdyby pan przeczytał cokolwiek o Jedwabnem, to by pan wiedział - stwierdził Żalek.

10 lipca 1941 r. zamordowano kilkuset Żydów zamieszkujących Jedwabne i okolice miasta. Zginęło co najmniej 340 osób, z czego niemal 300 spalono żywcem w stodole za miastem. Wśród ofiar były dzieci.

 

- Przeczytałem całe postanowienie o umorzeniu postępowania (chodzi o śledztwo IPN i umorzenie postępowania w 2003 r. - red.) - powiedział Michał Szczerba.

 

- I jaki zarzut był w stosunku do Polaków? - zapytał Jacek Żalek.

 

- Byli (Polacy - red.) bezpośrednimi sprawcami tej zbrodni - odparł poseł PO.

 

Żalek zarzucił Szczerbie, że w takim razie "nie umie czytać ze zrozumieniem".

 

"Znaleziono tam łuski z niemieckiej broni"

 

- Fakty są oczywiste. Polacy tam byli, spędzeni przez Niemców - i to zostało stwierdzone - i użyto tam zupełnie innego sformułowania. Parszywym kłamstwem nazywam obarczanie Polaków za zbrodnie w Jedwabnem  - podkreślił poseł PiS.

 

Szczerba odpowiedział mu, że "bezpośrednim wykonawcą byli Polacy, to jest napisane w umorzeniu postępowania".

 

- Polacy byli spędzeni przez uzbrojonych Niemców, byli tam Niemcy i znaleziono tam łuski z niemieckiej broni. Natomiast uznano, że bez obecności Polaków, nie doszłoby do tej zbrodni - tłumaczył Żalek. Mówił też, że zna relacje naocznych świadków, mieszkańców Jedwabnego.

 

Śledztwo IPN

 

Śledztwa w sprawie mordu w Jedwabnem prowadził przez kilka lat Instytut Pamięci Narodowej. Wykazały one, że zbrodnia została dokonała z niemieckiej inspiracji (przesłuchani świadkowie wskazali na przybyłych tego dnia do Jedwabnego żandarmów niemieckich), a w mordowaniu ludności żydowskiej brała udział co najmniej 40-osobowa grupa polskich mieszkańców Jedwabnego i okolicznych miejscowości.

 

Według ustaleń IPN, zawartych  w postanowieniu o umorzeniu śledztwa w 2003 r., "rola Polaków była decydująca o zrealizowaniu zbrodniczego planu, i byli oni wykonawcami zbrodni, ale można przyjąć, że została dokonana z niemieckiej inspiracji".

 

IPN umorzył śledztwo, bo jak uzasadnił wówczas, nie udało się znaleźć wystarczających dowodów na udział osób innych niż osądzone za tę zbrodnię już po II wojnie światowej.

 

Dotychczasowe odcinki programu "Tak czy Nie" można obejrzeć tutaj.

 

Polsat News, polsatnews.pl

paw/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie