Ministerstwo sprawiedliwości chce wprowadzić "alimenty natychmiastowe"

Polska

- Zdecydowaliśmy się zaproponować wprowadzenie tzw. alimentów natychmiastowych, czyli minimalnego wsparcia finansowego dla dziecka, które rodzic otrzymywałby w krótkim czasie w oparciu o uproszczoną procedurę - powiedział minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Resort przekazał, że wsparcie finansowe "na dziś wynosiłoby 460 zł na jedno dziecko, 840 zł na dwoje dzieci i 1140 zł na troje".

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro wraz z wiceministrem sprawiedliwości Michałem Wosiem podczas czwartkowej konferencji prasowej mówili o planowej reformie prawa rodzinnego, m.in. o nowych rozwiązaniach w sprawie alimentów. Wśród zaproponowanych rozwiązań, znalazły się m.in. "alimenty natychmiastowe" - czyli minimalne wsparcie finansowe dla dziecka, które rodzic otrzymywałby w krótkim czasie w oparciu o uproszczoną procedurę.

 

Jak poinformował resort sprawiedliwości, wysokość alimentów natychmiastowych "ma być ustalana według jednej, uniwersalnej zasady".

 

- Co roku będzie ogłaszana kwota przeliczeniowa, zależna m.in. od minimalnego wynagrodzenia netto i współczynnika dzietności, która pozwoli precyzyjnie ustalić świadczenie w zależności od liczby dzieci w danej rodzinie - wyjaśniło MS.

 

Ministerstwo przekazało, że "na dziś wynosiłoby ono 460 zł na jedno dziecko, 840 zł na dwoje dzieci i 1140 zł na troje". - Dla porównania, średnia wysokość alimentów zasądzonych w 2016 r. wyniosła 577 zł, a w pierwszej połowie 2017 r. 590 zł - dodał resort.

 

Utrzymywanie kontaktu z dziećmi

 

- Niezależnie od tych zmian, proponujemy także dla równowagi rozwiązania, które będą gwarantować temu rodzicowi, wywiązującemu się ze swoich obowiązków alimentacyjnych, by mógł utrzymywać kontakt z dziećmi. Chcemy też wyeliminować zjawisko, że uniemożliwia się jednemu z rodziców kontakt z dzieckiem, zwłaszcza w sytuacji, gdy ten rodzic chce i wywiązuje się ze swoich obowiązków wobec tego dziecka. Tutaj polskie prawo powinno stanąć z kolei w obronie tego z rodziców, który ma tytuł do tego, aby z dzieckiem zachować kontakt i utrzymywać relacje - mówił Ziobro.

 

W związku z tym - jak podał resort - "osobie, która będzie utrudniać lub udaremniać drugiemu z rodziców orzeczone przez sąd kontakty z dzieckiem, może zostać przydzielony kurator (asystent rodziny)".

 

- Jeśli nadzór kuratorski nie przyniesie efektu, a problemów nie rozwiąże również nałożenie przez sąd kary pieniężnej, sprawa trafi do prokuratora na wniosek rodzica - poinformował resort.

 

Ziobro powiedział też, że w ramach proponowanych zmian przewidywane są "rozwiązania, które wzmocnią opiekę państwa nad dziećmi w sytuacjach patologicznych".

 

- Dlatego wspólnie z prokuraturą zdecydowaliśmy się wprowadzić "twarde" zobowiązania wobec sądów rodzinnych, nakazujące, aby w każdym wypadku - gdy dochodzi do stwierdzenia jakiś nieprawidłowości, które mogą skutkować na przykład znęcaniem się nad dziećmi - sąd był zobligowany informować o takich sytuacjach prokuratora, żeby ten mógł wszcząć natychmiast postępowanie i podjąć prawno-karne instrumenty chroniące dzieci przed przemocą - mówił minister. 

 

- Dzieci nie powinny ponosić konsekwencji tego, że między rodzicami doszło do sporu, rozdźwięku, który zaowocował konfliktem, a procedury trwały latami - powiedział Ziobro. Jak podkreślił, zamierzeniem resortu sprawiedliwości jest, aby "tego rodzaju mitręga sądowa przeszła do historii w takich sprawach, jak gwarantowanie finansowego wsparcia dla dziecka".

 

PAP, Autor zdjęcia: PAP/Jakub Kamiński

mta/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie