Różowa, naturalna i bez barwników. Zupełnie nowy gatunek czekolady

Świat

Na tegorocznych targach czekolady w Brukseli odkryto zupełnie nowy wymiar słodkości. Uczestnicy mogli skosztować różowej czekolady, która jest uzyskiwana z ziaren rubinowego kakaowca. Na nowy gatunek, po wynalezionej w 1930 roku białej czekoladzie, trzeba było czekać ponad 80 lat.

- Nie ma w niej dodawanych aromatów czy barwników, ten kolor pochodzi z samego ziarna kakaowca - zapewniał cukiernik Ryan Stevens w rozmowie z korespondentką Polsat News w Brukseli Dorotą Bawołek.

 

Do wyrobu różowej czekolady wykorzystuje się ziarna rubinowego kakaowca z Wybrzeża Kości Słoniowej, Ekwadoru i Brazylii. Szwajcarskim wynalazcom nowego gatunku udało się utrzymać ich różowy kolor nawet po fermentacji i prażeniu ziaren.

 

Różowa czekolada ma trafić na sklepowe półki w Belgii już w przyszłym miesiącu. Belgowie spożywają średnio 8 kg czekolady rocznie na mieszkańca - najwięcej na świecie.

 

Czekolady zabraknie?

 

Problemem mogą być jednak postępujące zmiany klimatu. Kakaowce owocują tylko przez kilka lat i są wrażliwe na zmiany klimatu. 

 

Właściciele plantacji alarmują, że rośliny są dziesiątkowane przez agresywne odmiany grzybów. Według badań amerykańskich naukowców, przytoczonych przez Buissnes Insider, czekolada może zniknąć z półek w ciągu do 2050 r.

 

Wydarzenia, Forbes

bas/grz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie