Masowe publikacje tekstu o antysemityzmie Polaków. To odpowiedź na pozew Reduty Dobrego Imienia

Polska
Masowe publikacje tekstu o antysemityzmie Polaków. To odpowiedź na pozew Reduty Dobrego Imienia
pagina12.com.ar

Argentyńskie media w geście solidarności z dziennikiem "Pagina12" zaczęły masowo publikować artykuł o zbrodni w Jedwabnem z grudnia 2017 r. wraz ze zdjęciem. To reakcja na pozew złożony przez fundację Reduta Dobrego Imienia, która jako pierwsza wykorzystała nowelę ustawy o IPN.

W piątek Reduta Dobrego Imienia poinformowała o złożeniu do sądu pozwu przeciwko "Paginie12" powołując się na uchwaloną nowelę ustawy o IPN. "Redakcja w artykule o zbrodni w Jedwabnem wykorzystała zdjęcie pomordowanych polskich żołnierzy podziemia niepodległościowego"

 

Jak zaznaczono w oświadczeniu fundacji "na łamach »Pagina12«, która jest poczytnym centorolewicowym dziennikiem w Argentynie, w artykule pt. »Znajome twarze« (hiszp.: »Rostros familiares«) autorstwa Federico Pavlovsky z dnia 18 grudnia 2017 r. opowiadającym o zbrodni w Jedwabnem, wykorzystano jako ilustrację pośmiertne zdjęcie grupy Żołnierzy Wyklętych".

 

Według RDI dziennik miał dopuścić się "manipulacji i działania na szkodę narodu polskiego". Fundacja domaga się, aby dziennik oficjalnie przeprosił "wszyskich Polaków".

 

Grela: tego dobra zmiana nie przewidziała

 

"Uwaga - tego chyba »dobra zmiana« nie przewidziała (...). Media argentyńskie wyrażają solidarność z portalem »Pagina12" i publikują na swych niedzielnych portalach artukuł zamieszczony przez »Pagina12« w dniu 18 grudnia 2017 wraz ze zdjęciem"- napisał na Facebooku były ambasador RP przy Unii Europejskiej Marek Grela.

 

 

Grela zwrócił uwagę także, że nawet "Pagina12" ponownie opublikowała swój artykuł uzupełniony o nowe materiały. Dyplomata wymienił strony, na których pojawił się przedruk artykułu, ale podkreślił, że lista jest niepełna, bo cały czas dochodzą nowe pozycje.

 

"Prowadzimy wojnę z Europą, z Ameryką Północną i z Ameryką Łacińską. Pora zająć się teraz Azją i Afryką" - dodał były ambasador.

 

"Nie można ścigać za tekst z grudnia"

 

Dziennikarz Polsatu News Jan Kunert w sobotę zauważył, że RDI pozywa "Paginę12" za tekst z grudnia na podstawie zapisów nowelizacji ustawy, która weszła w życie z dniem pierwszego marca. Sugerowałoby to, że prawo zaczęło działać wstecz.

 

W odpowiedzi na tweeta były rzecznik Ministerstwa Sprawiedliwości Sebastian Kaleta zaznaczył, że tekst "cały czas wisi w necie, mimo interwencji polskiej ambasady" więc skutki naruszenia trwają.

 

 

Nowelizacja ustawy o IPN z dniem 1 marca wprowadziła przepisy, zgodnie z którymi każdy, kto publicznie i wbrew faktom przypisuje polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne - będzie podlegał karze grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech. Taka sama kara grozi za "rażące pomniejszanie odpowiedzialności rzeczywistych sprawców tych zbrodni".

 

polsatnews.pl

bas/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie