"Bestia ze wschodu" sparaliżowała Wyspy Brytyjskie. Zobaczcie zdjęcia, przyślijcie nam swoje

Świat

Kilkaset zamkniętych szkół i paraliż komunikacyjny - to kolejny dzień zmagań Brytyjczyków z falą syberyjskiego mrozu, która przyniosła niskie temperatury i zamiecie śnieżne. Połączenia na lotniskach w największych miastach Zjednoczonego Królestwa są odwoływane lub przekładane, powodując irytację pasażerów. Publikujemy zdjęcia użytkowników. Jak wygląda sytuacja pogodowa w Waszej okolicy?

Chociaż nie obowiązują już czerwone ostrzeżenia oznaczające zagrożenie dla życia, brytyjski Met Office (odpowiednik instytutu meteorologii) utrzymał żółty alert dla całej Wielkiej Brytanii. Oprócz śniegu mieszkańcom daje się we znaki deszcz zamarzający na drogach i szybach samochodów. Policja ostrzega, żeby wyjeżdżać w trasę tylko wtedy, gdy jest to konieczne.

 

Z powodu gigantycznego korka na autostradzie M62 w hrabstwie Greater Manchester setki kierowców spędziło noc w samochodach. Do rozładowania ruchu zaangażowano wojsko. Droga jest zamknięta w obu kierunkach między węzłami 20 i 24.

 

Paseżerowie pociągu z londyńskiego dworca Waterloo do Weymouth w hrabstwie Dorset zostali zatrzymani na dłużej w okolicach miasta New Milton.

 

Wojsko dowozi lekarzy do szpitali

 

Brytyjska armia wysłała 20 żołnierzy i 10 pojazdów z napędem na cztery koła do hrabstwa Shropshire, natomiast wchodząca w skład marynarki wojennej piechota morska podjęła podobną misję w hrabstwie Devon i w Kornwalii.

 

- Siły zbrojne wspierają służby ratownicze, by podstawowy personel NHS (Państwowej Służby Zdrowia) mógł dotrzeć do pracy i wykonywać swą pracę w lokalnych społecznościach - powiedział rzecznik brytyjskiego ministerstwa obrony.

 

Zamiecie w Irlandii. Lotnisko w Dublinie sparaliżowane 

 

Z falą syberyjskiego mrozu zbiegło się uderzenie "burzy Emma". Burza śnieżna nadciągnęła na Wyspy w czwartek i znacznie pogorszyła warunki pogodowe, przesuwając się na północ.

 

W Irlandii Północnej zamknięto w piątek setki szkół. W Belfaście lekcje nie odbędą się dziś w 19 placówkach, a lista jest aktualizowana.

 

Wszystkie linie lotnicze obsługujące ruch na lotnisku w stolicy Irlandii, Dublinie, zawiesiły połączenia do soboty rano z powodu zamieci śnieżnych. Czytamy, że przewoźnicy "najprawdopodobniej wznowią działalność w sobotę rano". Lotnisko w Cork na południu Irlandii nie funkcjonuje od środy wieczorem.

 

 

Z padającym śniegiem nie radzą sobie służby miejskie i mieszkańcy, np. w wiosce Rathrdum w hrabstwie Wicklow na wschodnim wybrzeżu Irlandii.  

 

Film z Irlandii dostaliśmy też od pani Marleny.

 

 

W czwartek wieczorem śnieg całkowicie zasypał ulice w mieście Ebbw Vale w Walii (film od pana Piotra).

 

 

Nagranie z Cork w Irlandii przysłał nam pan Paweł.

 

 

To kolejny dzień poważnych utrudnień w komunikacji także na lotniskach w Szkocji. Brytyjskie linie lotnicze EasyJet odwołały w piątek wszystkie loty z portu w Edynburgu.

 

Ekstemalne warunki pogodowe panują w wielu europejskich krajach.

 

Brytyjscy dziennikarze nazwali atak zimy "beast from the east", (pol. bestia ze wschodu). Dla Holendrów to "syberyjski niedźwiedź", a dla Szwedów "armatka śnieżna".   

 

Aktualne zdjęcia z Wielkiej Brytanii możecie przesyłać nam na Facebooku i przez platformę widzisz-zareaguj.

 

polsatnews.pl, BBC, PAP

mta/dro/grz/prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie