Kuchciński i Karczewski uhonorowani Wielkim Krzyżem Orderu Zasługi Węgier

Świat
Kuchciński i Karczewski uhonorowani Wielkim Krzyżem Orderu Zasługi Węgier
PAP/Leszek Szymański

Marszałkowie Sejmu Marek Kuchciński i Senatu Stanisław Karczewski zostali w piątek w Budapeszcie uhonorowani Wielkimi Krzyżami Orderu Zasługi Węgier. - Wspólnie budujemy dziś naszą nową Europę Środkową - powiedział Kuchciński, mówiąc o współpracy polsko-węgierskiej.

Marszałkowie polskiego Sejmu i Senatu od czwartku przebywają w Budapeszcie w związku ze szczytem przewodniczących parlamentów państw Grupy Wyszehradzkiej. Ważnym punktem wizyty w stolicy Węgier - jak wskazywano, "o istotnym znaczeniu dla szczególnych relacji polsko-węgierskich" - była piątkowa ceremonia wręczenia Wielkiego Krzyża Orderu Zasługi Węgier obu marszałkom.

 

Kuchciński: uznanie dla działalności zespołu

 

Kuchciński powiedział, że czuje się bardzo zaszczycony nadanym mu odznaczeniem. "Traktuję to odznaczenie jako uznanie dla działalności całego zespołu, który od wielu kadencji w Sejmie RP działa na rzecz dobra wspólnego i przyjaźni polsko-węgierskiej" - podkreślił marszałek.

 

Dodał, że Polska i Węgry wspólnie dziś budują "naszą nową Europę Środkową".

 

- Rozpoznaliśmy signum temporis. Zrozumieliśmy, że nasza przyjaźń i współpraca, a zwłaszcza jej znaczenie polityczne, mogą być wzmocnione współpracą w całym makroregionie środkowoeuropejskim. Mam na myśli takie inicjatywy jak Grupa Wyszehradzka, Trójmorze czy Konferencja Europa Karpat. Wspólnym naszym celem jest wzmacnianie naszych państw w całym regionie Europy Środkowo-Wschodniej, a także w Unii Europejskiej i Sojuszu Północnoatlantyckim - zaznaczył Kuchciński.

 

Karczewski: niezwykła dynamika

 

Stanisław Karczewski podkreślił, że współpraca pomiędzy narodami Polski i Węgier ma "bezprecedensowy poziom i niezwykłą dynamikę".

 

- W ostatnich dwóch latach nasze kontakty są szczególnie intensywne. Tak częste spotkania służą tworzeniu pozytywnego klimatu i istotnie odbijają się na intensywności relacji europejskich - ocenił marszałek Senatu.

 

Podczas uroczystości był obecny prezydent Węgier Janos Ader. Przybył na nią również węgierski premier Viktor Orban, który pogratulował obu marszałkom.

 

PAP

bas/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie