Kuchciński: Polska i Litwa za wzmocnieniem wschodniej flanki NATO

Polska
Kuchciński: Polska i Litwa za wzmocnieniem wschodniej flanki NATO
PAP/Tomasz Gzell

Polska i Litwa opowiadają się za wzmocnieniem wschodniej flanki NATO - powiedział marszałek Sejmu Marek Kuchciński w czwartek na wspólnej konferencji prasowej z przewodniczącym Sejmu Litwy Viktorasem Pranckietisem. Jak dodał, oba kraje mają też podobnie zdania nt. wzmocnienia UE.

Pranckietis przebywa w Warszawie z dwudniową wizytą, związaną z obchodami 100-lecia Odbudowy Niepodległości Republiki Litewskiej.

 

Kuchciński zapowiedział powołanie specjalnej grupy parlamentarzystów, która na bieżącą będzie zajmowała się kwestią Polaków na Litwie i Litwinów w Polsce. - Wyciągając wnioski z kilkusetletniej przeszłości naszych obu państw, można powiedzieć, że w czasach, gdy byliśmy razem, gdy współpracowaliśmy - mieliśmy siłę i rządziliśmy w Europie Środkowej. Moim zdaniem trzeba wrócić do takich tradycji - oświadczył marszałek.

 

- Chcemy bardzo poważnie uczcić stulecia odzyskania niepodległości naszych obu państw, dlatego przyjmujemy zaproszenie pana przewodniczącego do uczestnictwa w uroczystościach 11 marca w Wilnie, w uroczystościach 100-lecia niepodległości. Razem z marszałkiem Senatu (Stanisławem Karczewskim) udamy się na te uroczystości - zapowiedział marszałek Sejmu.

 

Jak dodał, w sprawach bezpieczeństwa, związanego z polityką wschodnią UE, Polska zgadza się z Litwą, że trzeba wzmacniać wschodnia flankę NATO. - W ramach solidarności przyjmujemy z zadowoleniem wspólne oświadczenie przewodniczących parlamentów państw Europy Środkowo-Wschodniej w sprawie bezpieczeństwa energetycznego, czyli przeciwko budowie Nord Stream 2 - mówił marszałek Sejmu.

 

Kuchciński powiedział też, że oba kraje mają podobnie zdania jeśli chodzi o kwestię wzmocnienia UE - "czyli znalezienia recepty na to, żebyśmy wzmacniali państwa członkowskie, a z drugiej strony, żeby Unia była wzmocniona".

 

PAP

dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie