Po 40 latach zakazu otworzą kina w Arabii Saudyjskiej

Świat
Po 40 latach zakazu otworzą kina w Arabii Saudyjskiej
Flickr/Rob Chandler

Ministerstwo kultury Arabii Saudyjskiej zatwierdziło w czwartek regulamin wydawania pozwoleń na otwieranie kin. Ta rozrywka była w ultrakonserwatywnym królestwie przez ostatnie cztery dekady całkowicie zakazana. Plany ministerstwa kultury przewidują otwarcie do 2030 roku ponad 350 kin z ponad 2 500 salami projekcyjnymi.

Saudyjski minister kultury Awad ibn al-Awad oświadczył, że powrót kin do Arabii Saudyjskiej "przyczyni się do wzrostu gospodarczego i dywersyfikacji kultury, stworzy więcej miejsc pracy i wzbogaci wachlarz rozrywek, dla których Arabia Saudyjska jest największym rynkiem w regionie".


- Nasza wizja 2030 roku to wzrost wydatków na rozrywkę w przeciętnej saudyjskiej rodzinie z 2,9 proc. budżetu domowego do 6 proc. - powiedział minister.


12 grudnia ubiegłego roku saudyjski Fundusz Inwestycji Publicznych podpisał wstępne porozumienie z dystrybutorem filmowym AMC Entertainment.


Arabia Saudyjska rozpoczęła w 2017 roku wdrażanie reform społecznych, których inicjatorem jest książę następca tronu Muhammad ibn Salman. Obejmują one rozszerzanie praw kobiet i promowanie masowej rozrywki.

 

Nie wiadomo na razie, jak kina będą zorganizowane, czy będzie w nich obowiązywała segregacja płciowa, jakie filmy zobaczą widzowie itp.


PAP

grz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie