Srebrny Niedźwiedź dla Małgorzaty Szumowskiej na Berlinale. Reżyserka nagrodzona za film "Twarz"

Świat

"Twarz" w reżyserii Małgorzaty Szumowskiej - film o człowieku, który po wypadku musi na nowo odnaleźć się w świecie - został w sobotę nagrodzony Srebrnym Niedźwiedziem (Grand Prix) podczas 68. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Berlinale. Z reżyserką rozmawiał korespondent Polsat News w Berlinie Tomasz Lejman.

Złotego Niedźwiedzia za najlepszy film otrzymała Adina Pintilie za "Touch Me Not"; do Małgorzaty Szumowskiej powędrował Srebrny Niedźwiedź - Wielka Nagroda Jury (Grand Prix Jury).

 

"Twarz" miała na Berlinale swoją międzynarodową premierę. Film, który był pokazywany w Konkursie Głównym - jak zapowiadają producenci - jest współczesną baśnią o człowieku, który stracił twarz w wypadku.

 

W głównej roli wystąpił w nim Mateusz Kościukiewicz ("Wszystko, co kocham", "Matka Teresa od kotów"), aktor po raz kolejny współpracujący z Szumowską i określony w 2012 roku jako wschodząca gwiazda europejskiego kina (Shooting Star). Jacek, bohater filmu, po nowatorskiej operacji wraca do rodzinnej miejscowości, ale ludzie nie wiedzą, jak go traktować, więc staje się dla nich kimś obcym.

 

O "problemach palących cały świat"

 

Reżyserka odbierając statuetkę podkreśliła, że "Twarz" jest filmem o problemach palących nie tylko Polskę i Europę, ale cały świat.

 

"Twarz" to kolejny tytuł Szumowskiej pokazywany na Berlinale po "W imię...", nagrodzonym w 2013 roku m.in. nagrodą Teddy przyznawaną filmom o tematyce LGBT, oraz "Body/ciało" wyróżnionym trzy lata temu Srebrnym Niedźwiedziem dla Najlepszego Reżysera.

 

Autorem zdjęć i współscenarzystą "Twarzy" jest stale współpracujący z reżyserką operator Michał Englert, a za montaż odpowiadał nagrodzony Europejską Nagrodą Filmową Jacek Drosio. W filmie występują także m.in. Agnieszka Podsiadlik, Małgorzata Gorol, Roman Gancarczyk, Iwona Bielska, Krzysztof Czeczot i Krzysztof Ibisz. Na ekrany polskich kin obraz wejdzie 6 kwietnia.

 

- To będzie film, który podzieli już podzieloną Polskę - powiedziała krytyk filmowa Grażyna Słomka, z którą w Berlinie rozmawiał korespondent Polsat News Tomasz Lejman.

 

 

Film Szumowskiej był pokazywany w Konkursie Głównym m.in. obok rosyjsko-polsko-serbskiego "Dowłatowa" w reż. Aleksieja Germana. Elena Okopnaya, która odpowiadała w filmie za kostiumy i production design, został nagrodzony Srebrnym Niedźwiedziem za wybitne osiągnięcia artystyczne.

 

Siedem nowych produkcji

 

W Konkursie Głównym zaprezentowano także nowe filmy Wesa Andersona, Gusa Van Santa, Benoita Jacquota, Laury Bispuri, Thomasa Stubera i Philipa Groeninga.

 

Najlepsze tytuły wybrało jury w składzie: Tom Tykwer (przewodniczący), Cecile de France, Chema Prado, Adele Romanski, Ryuichi Sakamoto i Stephanie Zacharek.

 

68. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Berlinale zakończy się w niedzielę.

 

PAP

mr/paw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie