Ławrow: USA przygotowują europejskie wojska do użycia broni jądrowej wobec Rosji

Świat
Ławrow: USA przygotowują europejskie wojska do użycia broni jądrowej wobec Rosji
Flickr/DVIDSHUB/CC BY 2.0

Armia USA przygotowuje siły zbrojne krajów europejskich do użycia przeciwko Rosji taktycznej broni jądrowej - oświadczył szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow, przemawiając w środę z trybuny konferencji rozbrojeniowej w Genewie.

- Utrzymanie amerykańskiej niestrategicznej broni jądrowej w Europie wraz z destabilizacyjnymi działaniami "wspólnych misji jądrowych" utrudniają rozbrojenie nuklearne - ocenił szef rosyjskiej dyplomacji.

 

Ławrow podkreślił, że w ramach tych misji, poważnie naruszając Układ o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej, państwa NATO, które nie posiadają broni jądrowej, biorą udział w planowaniu wykorzystania amerykańskich niestrategicznych pocisków jądrowych.

 

"Jawnie agresywna pozycja"

 

- Wszyscy powinni być świadomi, że tym samym wojskowi USA przygotowują siły zbrojne krajów Europy do wykorzystania taktycznej broni jądrowej przeciwko Rosji - skonstatował Ławrow.

 

Obecność gotowej do użycia amerykańskiej broni jądrowej w Europie "to nie po prostu pozostałość po zimnej wojny, lecz jawnie agresywna pozycja".

 

PAP

bas/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze