McMaster: niepodważalne dowody na ingerencję Rosjan w wybory. Ławrow: to tylko gadanina

Świat
McMaster: niepodważalne dowody na ingerencję Rosjan w wybory. Ławrow: to tylko gadanina
EPA/RONALD WITTEK Dostawca: PAP/EPA

Doradca Białego Domu ds. bezpieczeństwa narodowego H.R. McMaster oświadczył w sobotę na Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa, że dowody na ingerowanie przez Rosjan w wybory prezydenckie w USA w 2016 r. są "niepodważalne". Odpowiedział mu szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow, który "chce zobaczyć fakty".

McMaster odrzucił też ewentualność współpracy z Rosją w dziedzinie cyberbezpieczeństwa, mówiąc: "Bardzo chcielibyśmy prowadzić cyberdialog, kiedy Rosja będzie szczera w kwestii powściągnięcia swej nowoczesnej formy szpiegostwa".

 

Wielka ława przysięgłych, która zajmowała się domniemaną ingerencją w 2016 roku w wybory prezydenckie w USA, w piątek postawiła w stan oskarżenia 13 Rosjan i trzy rosyjskie podmioty. Jak ocenili przysięgli, ingerencje w procesy polityczne w USA rozpoczęły się już w 2014 roku, polegały na wspieraniu Donalda Trumpa i dezawuowaniu jego rywalki Hillary Clinton oraz miały "stworzyć podziały w amerykańskim systemie politycznym" również podczas wyborów prezydenckich.

 

"Irracjonalny mit o rosyjskim zagrożeniu"

 

- Nie mam odpowiedzi - powiedział Ławrow, który występował przed McMasterem pytany o postawienie zarzutom obywatelom rosyjskim w USA. Szef rosyjskiej dyplomacji wystąpił w sobotę w stolicy Bawarii na Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa.

 

- Możecie publikować cokolwiek, my widzimy, jak mnożą się kolejne oskarżenia i kolejne oświadczenia. Ale dopóki nie zobaczymy faktów, wszystko inne to tylko gadanina. Przepraszam za to określenie - dodał.

 

Ławrow mówił, że nawet przedstawiciele władz USA, w tym wiceprezydent Mike Pence, zgłaszali obiekcje do dochodzenia prowadzonego przez specjalnego prokuratora Roberta Muellera w sprawie domniemanego ingerowania przez Moskwę w przebieg wyborów prezydenckich w USA.

 

Szef MSZ Rosji skrytykował rozpowszechniony jego zdaniem "irracjonalny mit o globalnym rosyjskim zagrożeniu, którego ślady można znaleźć wszędzie, od Brexitu po referendum w sprawie secesji Katalonii".

 

"Fabryki trolli"

 

Wielka ława przysięgłych, która zajmowała się domniemaną ingerencją w 2016 roku w wybory prezydenckie w USA, w piątek postawiła w stan oskarżenia 13 Rosjan i trzy rosyjskie podmioty - poinformowała federalna agencja śledcza U.S. Office of Special Counsel (OSC).

 

Oskarżonym zarzucono m.in. używanie ukradzionych lub fikcyjnych amerykańskich dowodów tożsamości i innych fałszywych dokumentów, nielegalne wykorzystywanie kont bankowych, nielegalne uzyskiwanie dostępu do kont obywateli USA w mediach społecznościowych.

 

Jak ocenili przysięgli, ingerencje w procesy polityczne w USA rozpoczęły się już w 2014 roku, polegały na wspieraniu Donalda Trumpa i dezawuowaniu jego rywalki Hillary Clinton oraz miały "stworzyć podziały w amerykańskim systemie politycznym" również podczas wyborów prezydenckich.

 

Oskarżenia dotyczą biznesmena Jewgienija Prigożyna, dwóch jego firm: Concord Management and Consulting oraz Concord Catering oraz związanej z nimi Agencji Studiów Internetowych, nazywanej przez media rosyjskie "fabryką trolli". O działalności prokremlowskiej "fabryki trolli" media pisały już w przeszłości, a po wyborach w USA pojawiły się publikacje o działalności jej działu prowadzącego działania skierowane do odbiorców amerykańskich. Osoby, których oskarżają Amerykanie, są związane właśnie z owym "departamentem amerykańskim".

 

Jest wśród nich na przykład Michaił Burczyk, którego media określały jako dyrektora "fabryki trolli", a także urodzony w Aerbejdżanie Dżejchun Asłanow, według mediów - szef "departamentu amerykańskiego". Inne osoby to pracownicy "fabryki trolli", którzy np. kupowali serwery amerykańskie na potrzeby działalności "fabryki trolli", odwiedzali USA pod fałszywymi pretekstami, by zbierać tam informacje, a także tłumacze, analitycy i osoby prowadzące fikcyjne konta - należące rzekomo do obywateli USA - w mediach społecznościowych.

 

PAP

bas/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie