Rząd Niemiec niczego nie wyklucza w sporze o niezależność sądownictwa w Polsce

Świat
Rząd Niemiec niczego nie wyklucza w sporze o niezależność sądownictwa w Polsce
maxpixels/zdj.ilustracyjne/gmach Reichstagu

- Rząd Niemiec jest gotów do dalszych kroków w sporze o niezależność polskiego sądownictwa i niczego nie wyklucza - oświadczył we wtorek w Brukseli sekretarz stanu w niemieckim MSZ Michael Roth.

- W dalszym ciągu mamy nadzieję, że dojdziemy do rozsądnego rozwiązania. Ale jeśli to nie nastąpi, będziemy musieli rozmawiać także o dalszych środkach - powiedział Roth i dodał: "Niczego nie wykluczamy".

 

"Pewne ocieplenie"

 

Roth powiedział, że "ostatnio odczuwa się pewne ocieplenie", ale ostatecznie liczą się nie obietnice, a konkretne czyny. Pierwszym sygnałem, że sprawy idą w tym kierunku mogłaby być gotowość Polski do konsekwentnego kontynuowania rozmów z Komisją Europejską - pisze agencja dpa.

 

Według dpa Roth odniósł się konkretnie do uruchomienia przez Komisję Europejską wobec Polski procedury z artykułu 7 traktatu unijnego. Agencja dodaje, że "powodem zaniepokojenia są reformy narodowo-konserwatywnego rządu", które "zdaniem ekspertów Komisji Europejskiej dają np. ministrowi sprawiedliwości możliwość wywierania wpływu na sędziów".

 

"W UE istnieje rozwiązanie, stanowiące kompromis"

 

Dpa przypomina niedawną wypowiedź ministra ds. europejskich Konrada Szymańskiego, który gazecie "Welt am Sonntag" powiedział, że "w UE zawsze istnieje rozwiązanie, stanowiące kompromis między wszystkimi stronami".

 

Agencja przypomina też, że w końcu stycznia premier Mateusz Morawiecki oświadczył, że rząd mimo wszelkiej krytyki obstaje przy reformie, ponieważ czyni ona system bardziej sprawiedliwym i wydajnym.

 

Dpa pisze, że dotychczas nie jest jednak jasne, jak kompromis mógłby wyglądać.

 

PAP

nro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie