Lwy z Aleppo i Mosulu uciekły przed wojną. Dostały schronienie w Afryce

Świat
Lwy z Aleppo i Mosulu uciekły przed wojną. Dostały schronienie w Afryce
PAP/EPA/DANIEL BORN / FOUR PAWS / HANDOUT
Simba i Saeed w rezerwacie Lionsrock

Czteroletni Simba i dwuletni Saeed to jedne z nielicznych dzikich zwierząt, którym udało się przetrwać w ogrodach zoologicznych podczas wojny w Iraku i Syrii. Gdy dotarli do nich działacze z organizacji Four Paws, lwy były odwodnione i wycieńczone. Najpierw dochodziły do siebie w pobliskiej Jordanii. Teraz trafiły do rezerwatu dla wielkich kotów w Republice Południowej Afryki.

Simba został uratowany z zoo w irackim Mosulu. Większość z 40 znajdujących się tam zwierząt zmarło z głodu, albo zginęło od bomb. Mosul przez długi czas był bastionem Państwa Islamskiego w Iraku.

 

W kwietniu 2017 roku Simba, razem z niedźwiedziem Lulą, został zabrany przez działaczy organizacji pozarządowej Four Paws do schroniska Al Mawa w Jordanii. 

 

- Matka Simby zjadła jego ojca - powiedziała BBC Diana Bernas, opiekunka lwów w Jordanii. - Simba był więc w Iraku świadkiem wielu traumatycznych przeżyć - dodała.

 

Simba, fot. PAP/EPA/DANIEL BORN / FOUR PAWS / HANDOUT

 

"Był skórą i kośćmi"

 

Saeed przyszedł na świat w 2016 roku w Magic World Zoo znajdującego się niedaleko Aleppo. Był jednym z 13 zwierząt, które w lipcu 2017 roku uratowali działacze Four Paws. - Był skórą i kośćmi - powiedziała Bernas.

 

Miesiąc później dołączył do Simby w ośrodku dla dzikich zwierząt w Jordanii.

 

Saeed, fot. PAP/EPA/DANIEL BORN / FOUR PAWS / HANDOUT

 

"Są w idealnym wieku do socjalizacji"

 

Teraz lwy zamieszkały w schronisku dla wielkich kotów niedaleko miasta Bethlehem w Republice Południowej Afryki. Simba i Saeed dotarli do Johannesburga na pokładzie samolotu Qatar Airways.

 

Diana Bernas, opiekunka Simby i Saeeda w Jordanii powiedziała, że lwy są w idealnym wieku do socjalizacji i potrzebują interakcji z większymi grupami wielkich kotów. 

 

 

Do rezerwatu Lionsrock trafiają drapieżniki, które mają za sobą czas spędzony w niewoli w trudnych warunkach. Mieszka tam ok. 80 lwów uratowanych z cyrków i ogrodów zoologicznych m.in. z Francji, Rumunii i Konga.

 

Jak wynika z rządowych danych RPA, w kraju na wolności żyje prawie 3 tys. lwów, a w rezerwatach i ogrodach zoologicznych - 7 tys.

 

bbc.co.uk, AP 

zdr/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie