Burmistrz Jerozolimy wstrzymał plany opodatkowania kościelnych nieruchomości

Świat
Burmistrz Jerozolimy wstrzymał plany opodatkowania kościelnych nieruchomości
PAP/EPA/JIM HOLLANDER

Burmistrz Jerozolimy Nir Barkat wstrzymał we wtorek plan obciążenia wspólnot chrześcijańskich podatkiem od nieruchomości. Wezwał jednocześnie przedstawicieli Kościołów do otwarcia zamkniętej od niedzieli Bazyliki Grobu Pańskiego.

Premier Izraela Benjamin Netanjahu oraz burmistrz Jerozolimy tworzą specjalny zespół, by "opracować rozwiązanie" sporu dotyczącego opodatkowania nieruchomości wspólnot chrześcijańskich - podano w oświadczeniu kancelarii szefa rządu. - W rezultacie władze Jerozolimy wstrzymują działania związane z windykacją, które podjęto w ostatnich tygodniach - dodano w dokumencie.

 

Zespół ma składać się z przedstawicieli miasta oraz ministerstw: finansów, spraw zagranicznych oraz spraw wewnętrznych. Jego zadaniem będzie negocjowanie z przedstawicielami Kościołów

 

Barkat zaznaczył we wtorek, że plan opodatkowania dotyczy tylko komercyjnej działalności Kościołów. Podkreślił, iż jest to "zgodne z praktykami na całym świecie".

 

- Zamiast skierować tę sprawę do sądów, (przedstawiciele Kościołów) zdecydowali się zamknąć bazylikę. Nie ma powodu, aby to robić, więc rekomenduję otwarcie drzwi - powiedział Barkat. Zdaniem burmistrza "nikt nie jest zadowolony z obecnej sytuacji".

 

Na znak protestu zamknęli Bazylikę Grobu Pańskiego


Przedstawiciele Kościołów zarzucają izraelskim władzom brak konsultacji w sprawie opodatkowania, podkreślając, że o planach dowiedzieli się z mediów. Ich zdaniem projekt izraelskich władz naruszy wieloletnie porozumienie dotyczące bazyliki.

 

Władze Jerozolimy planują obciążenie wspólnot chrześcijańskich podatkiem od nieruchomości, z którego historycznie Kościoły były zwolnione. Na poczet niezapłaconych podatków miałoby być zajmowane mienie kościelne, nieruchomości i rachunki bankowe.

 

Na znak protestu przeciw tym planom przedstawicie Kościołów w Jerozolimie zamknęli w niedzielę Bazylikę Grobu Pańskiego. Na krok ten zdecydowali się reprezentanci trzech wspólnot opiekujących się świątynią: kustosz Ziemi Świętej franciszkanin ojciec Francesco Patton, zwierzchnik prawosławnego patriarchatu Jerozolimy Teofil III i patriarcha Apostolskiego Kościoła Ormiańskiego Nurhan Manugian.

 

Po ogłoszeniu protestu przez opiekunów Bazyliki ministerialna komisja Knesetu odłożyła do następnego tygodnia zaplanowaną na niedzielę debatę na temat ustawy w tej sprawie.

 

Wywłaszczanie gruntów


Ustawa ta pozwoliłaby państwu na wywłaszczenie w Jerozolimie gruntów sprzedanych od 2010 roku przez Kościoły anonimowym nabywcom. Zdaniem inicjatorki ustawy, Rachel Azarii, deputowanej z centrowej partii My Wszyscy, te niejasne akty sprzedaży pozbawiły tysiące mieszkańców Jerozolimy pewności co do warunków ich zamieszkania. Oficjalnie celem ustawy ma być ochrona właścicieli mieszkań przed ewentualną możliwością nieprzedłużenia dzierżawy gruntów.

 

Kościoły należą do największych posiadaczy gruntów w mieście i ich jerozolimscy zwierzchnicy twierdzą, że ustawa utrudni im znalezienie nabywców na posiadane przez nich grunty.

 

Bazylika Grobu Pańskiego to jedno z najświętszych miejsc chrześcijaństwa. Wyznawcy tej religii wierzą, że w tym miejscu Chrystus został ukrzyżowany i zmartwychwstał. Położona w Dzielnicy Chrześcijańskiej na jerozolimskim Starym Mieście bazylika jest jednym z głównych celów turystów i pielgrzymów odwiedzających Izrael.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie