Największa manifestacja przeciwko decyzji USA ws. Jerozolimy. Protestowało 80 tys. ludzi

Świat
Największa manifestacja przeciwko decyzji USA ws. Jerozolimy. Protestowało 80 tys. ludzi
PAP/EPA/ADI WEDA

Ok. 80 tys. osób protestowało w niedzielę w stolicy Indonezji, Dżakarcie, przeciwko decyzji prezydenta USA Donalda Trumpa o uznaniu Jerozolimy za stolicę Izraela. Muzułmańscy duchowni wezwali do bojkotu amerykańskich produktów.

Był to największy protest od ogłoszenia przez Trumpa swej kontrowersyjnej decyzji.

 

Demonstranci przeszli z głównego meczetu w Dżakarcie na jeden z placów. Marsz, który przebiegał spokojnie, zorganizowały organizacje muzułmańskie. Według policji zgromadził on ok. 80 tys. osób. Wiele było ubranych na biało i wymachiwało palestyńskimi flagami.

 

"Pokój, miłość, wolna Palestyna" - głosił jeden z transparentów. Bezpieczeństwa strzegło ok. 20 tys. policjantów i żołnierzy.

 

Apel o bojkot amerykańskich produktów


- Wzywamy wszystkie kraje do odrzucenia jednostronnej i nielegalnej decyzji prezydenta Donalda Trumpa - powiedział sekretarz generalny najważniejszej organizacji zrzeszającej muzułmańskich duchownych w Indonezji Anwar Abbas.

 

- Apelujemy do wszystkich obywateli Indonezji, by bojkotowali produkty z USA i Izraela w tym kraj", dopóki Trump nie cofnie swej decyzji - dodał Abbas, odczytując treść petycji, która ma trafić do ambasadora Stanów Zjednoczonych w Indonezji. Agencja AP wskazuje, że poprzednie takie apele były bezskuteczne.

 

W kraju już wcześniej odbyła się seria protestów w sprawie Jerozolimy. Podczas niektórych demonstracji radykałowie palili amerykańskie i izraelskie flagi.

 

Przeniesienie ambasady

 

6 grudnia Trump poinformował, że nakazał Departamentowi Stanu USA przygotowanie przeniesienia amerykańskiej ambasady z Tel Awiwu do Jerozolimy. Podkreślił jednocześnie wolę Stanów Zjednoczonych, by pomagać w osiągnięciu porozumienia w konflikcie bliskowschodnim, możliwego do zaakceptowania dla obu stron.

 

Społeczność międzynarodowa nie uznaje Jerozolimy za stolicę Izraela; prawie 90 ambasad mieści się w Tel Awiwie. Izrael kontroluje Jerozolimę od 1967 roku, gdy w trakcie wojny sześciodniowej zajął wschodnią część miasta. W Jerozolimie znajduje się wiele izraelskich budynków rządowych, w tym parlament i Sąd Najwyższy. Palestyńczycy chcą, aby Jerozolima Wschodnia była stolicą ich przyszłego państwa.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie