Przez dekomunizację i problemy z nawigacją karetka przyjechała w złe miejsce

Polska
Przez dekomunizację i problemy z nawigacją karetka przyjechała w złe miejsce
Google Maps

Zespół pogotowia z północnej dzielnicy Gdyni dostał zgłoszenie na ul. Komandora Staniewicza. Ratownicy zdziwili się, bo nawigacja wskazała ulicę na Garbówku - dzielnicy w centrum miasta. Medycy przyjęli zgłoszenie, ale po dotarciu na miejsce okazało się, że nikt nie potrzebuje pomocy. Ratownicy ustalili, że pomoc wezwał ktoś z dawnej ulicy Rzymowskiego, która wskutek dekomunizacji zmieniła nazwę.

- Z początku byliśmy lekko zdziwieni, bo według tego, co pokazała nam nawigacja, to nie jest region karetki z Obłuża, tylko ze Śródmieścia - powiedział portalowi trojmiasto.pl jeden z wezwanych na miejsce lekarzy. Jak się okazało, ul. Komandora Staniewicza - przynajmniej według niektórych internetowych map - to zarówno mała ulica biegnąca wokół jednej ze szkół podstawowych w centrum miasta, jak i dawna ulica Rzymowskiego, w północnej części Gdyni na Podgórzu. Są od siebie oddalone o 5,5 kilometra.

 

Na szczęście lekarze zdążyli w porę dotrzeć do pacjenta, który wezwał pomoc. - Gdybyśmy jechali do reanimacji albo innego ciężkiego stanu, mogłoby dojść do tragedii - przekonuje jeden z nich w rozmowie z portalem trojmiasto.pl.

 

Ratusz: jest tylko jedna ulica o takiej nazwie

 

Sprawę wyjaśniła Agata Gregorczyk, rzecznik prasowa miasta Gdynia. Według niej, ulica wokół szkoły nosiła nazwę Staniewicza między 1991 r. a 2014 r. Cztery lata temu nazwa ulicy została zniesiona uchwałą rady miasta. Z kolei w kwietniu 2017 r. zniesiono nazwę ulicy na Podgórzu - w północnej części miasta. Dawna Rzymowskiego zmieniła się wtedy w Komandora Staniewicza i jest jedyną ulicą w Gdyni, która prawnie nosi taką nazwę.

 

Trojmiasto.pl

bas/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie