Bosak: lewacy próbują sprowadzać podziemie niepodległościowe do kilku kontrowersyjnych incydentów

Polska

- Romuald Rajs walczył o wolną Polskę około 10 lat, z czego zarzuca mu się, że w jednym roku jego ludzie popełnili zbrodnie na cywilach. Powinniśmy widzieć rzeczy we właściwych proporcjach - powiedział w programie "Skandaliści" wiceprezes Ruchu Narodowego Krzysztof Bosak na temat postaci "Burego". Podkreślił, że takie redukowanie biografii Rajsa, to "gruba manipulacja".

W Hajnówce (Podlaskie) odbył się w sobotę III Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych, zorganizowany przez środowiska narodowe m.in. przez ONR. 

 

Kontrowersje wywołał fakt upamiętniania w czasie tego marszu m.in. kpt. Romualda Rajsa "Burego", którego oddział niepodległościowego podziemia spacyfikował zimą 1946 roku kilka wsi z okolic Bielska Podlaskiego zamieszkanych przez prawosławną ludność białoruską.


Zginęło 79 osób, w tym dzieci. Badający tę sprawę pion śledczy IPN przyjął kwalifikację prawną zbrodni ludobójstwa. W 2005 r. Instytut umorzył to śledztwo m.in. dlatego, że po wojnie prawomocnie zakończyło się postępowanie wobec części sprawców, inni już nie żyli, a pozostałych nie udało się ustalić.

 

"Każdy pamięta pewne wydarzenia inaczej"

 

- To co robią w tej chwili lewacy, czyli próbują sprowadzać podziemie niepodległościowe do kilku kontrowersyjnych incydentów, czy konkretne postacie - jak Rajsa - gdzie przez 10 lat walczył z dwoma okupantami i redukuje się całą jego biografię do dwóch czy trzech miesięcy, kiedy doszło do tych nieszczęsnych pacyfikacji tych wiosek białoruskich, to jest - moim zdaniem - gruba manipulacja - stwierdził Bosak.

 

W programie pokazano fragment nagrania z kobietą, która była świadkiem pacyfikacji wsi przez oddział "Burego".

 

- Z pamięcią historyczną jest tak, że każdy pamięta pewne wydarzenia inaczej. Myślę, że ta pani zna też racje tych, którzy bronią Burego - powiedział Bosak.

 

Dodał, że osobiście jest odległy od usprawiedliwiania jakichkolwiek zbrodni popełnionych na cywilach.

 

"Marsz jest i będzie kontrowersyjny"

 

- Potępiam zbrodnie na cywilach. Uważam, że marsz, który gloryfikuje postać, która jest oskarżona - słusznie lub nie - o zbrodnie na cywilach jest i będzie kontrowersyjny - ocenił wiceprezes Ruchu Narodowego.

 

Wszystkie odcinki programu "Skandaliści" można oglądać w zakładce Nasze Programy.

 

Polsat News, polsatnews.pl

prz/paw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie