Emerytalna dezubekizacja armii. Rząd chce obciąć świadczenia żołnierzom

Polska
Emerytalna dezubekizacja armii. Rząd chce obciąć świadczenia żołnierzom
Autor J. Żołnierkiewicz/Wikimedia Commons/Domena Publiczna
Czołgi T-55 ludowego Wojska Polskiego w czasie stanu wojennego 1981-1983 w Zbąszyniu

Do Sejmu trafił rządowy projekt obniżający emerytury i renty wojskowym, którzy w PRL-u służyli w "organach państwa totalitarnego". Ich świadczenia mają nie przekraczać średnich stawek wypłacanych przez ZUS. Zmiany mają dotyczyć około 12 tys. osób, i przynieść budżetowi państwa około 200 mln zł oszczędności rocznie.

"Ustawa o zmianie ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych oraz ich rodzin" zmienia przepisy uchwalone 10 grudnia 1993 r. Nowelizacja trafiła do Sejmu 2 grudnia i został już skierowana do pierwszego czytania. Tempo prac nad nią będzie błyskawiczne.  Rząd chce, by weszła w życie z dniem 1 stycznia 2017 r.

 

W uzasadnieniu autorzy napisali, iż "proponowana nowelizacja ma na celu wprowadzenie kolejnych zmian zapewniających w pełniejszym zakresie zniesienie przywilejów emerytalnych związanych z pełnieniem służby na rzecz totalitarnego państwa w okresie od dnia 22 lipca 1944 r. do dnia 31 sierpnia 1990 r. i w Wojskowej Radzie Ocalenia Narodowego"

 

Wcześniejsza obniżka emerytur "nie przyniosła oczekiwanego celu"

 

Rząd powtarza przytaczany w projekcie tzw. ustawy dezubekizacyjnej argument, iż wcześniejsza ustawa zmniejszająca emerytury, z 2009 r., nie przyniosła oczekiwanego celu.

 

Obecnie emerytura wojskowa przysługuje żołnierzom, którzy służyli w wojsku co najmniej 15 lat. Rząd umieścił w nowelizacji zapis, iż jako równorzędne ze służbą wojskową traktuje się "okresy służby na rzecz totalitarnego państwa" od dnia 22 lipca 1944 r. do dnia 31 sierpnia 1990 r.

 

Do służb na rzecz totalitarnego państwa zaliczył takie wojskowe instytucje i formacje jak: Informacja Wojskowa, Wojskowa Służba Wewnętrzna, Zarząd II Sztabu Generalnego Wojska Polskiego wraz z jednostkami podległymi oraz "inne służby Sił Zbrojnych prowadzące działania operacyjno-rozpoznawcze lub dochodzeniowo-śledcze, w tym w rodzajach broni oraz w okręgach wojskowych."

 

Niższe emerytury m.in. dla pracowników Biura Paszportów

 

Emerytury zostaną obniżone również pracownikom niektórych cywilnych formacji i instytucje oraz podległych Ministerstwu Spraw Wewnętrznych jednostek takich jak: Gabinet Ministra Spraw Wewnętrznych, Wojskowa Służba Wewnętrzna Jednostek Wojskowych MSW  Zarząd Ochrony Funkcjonariuszy, Biuro Paszportów, Biuro Szyfrów, Biuro Ochrony Rządu, a nawet Inspektorat Operacyjnej Ochrony Elektrowni Jądrowej w Żarnowcu i Departament PESEL.

 

Przywileje emerytalno-rentowe stracą też dawni członkowie Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego, w tym Mirosław Hermaszewski, pierwszy i jedyny polski kosmonauta

 

Zdecyduje IPN

 

Wniosek o zmniejszenie emerytury będzie trafiał do Instytutu Pamięci Narodowej, a dokładnie do Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, która będzie musiała m.in. udzielić informacji, czy z dokumentów zgromadzonych w archiwach wynika, że żołnierz w okresie PRL, bez wiedzy przełożonych, podjął współpracę i czynnie wspierał osoby lub organizacje działające na rzecz niepodległości Państwa Polskiego.

 

Obniżka emerytur nie dotyczy osób, które udowodnią, że przed rokiem 1990, bez wiedzy przełożonych, podjęli współpracę i czynnie wspierali osoby lub organizacje działające na rzecz niepodległości Państwa Polskiego.

 

2 tysiące złotych emerytury

 

W czerwcu 2016 r. wysokość przeciętnej emerytury wypłacanej przez ZUS wynosiła ok. 2 tys. zł, a przeciętnej renty z tytułu niezdolności do pracy - ok. 1,5 tys. zł.

 

Zgodnie z propozycją, w przypadku renty rodzinnej po takiej osobie, wysokość świadczenia nie będzie mogła przekraczać wysokości średniej renty rodzinnej z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, wypłacanej przez ZUS w czasie tworzenia projektowanej ustawy (według wstępnych danych, w czerwcu 2016 r. wysokość przeciętnej renty rodzinnej wypłacanej przez ZUS wynosiła ok. 1,7 tys. zł).

 

Świadczenia będą waloryzowane.  Od decyzji o ich zmniejszeniu można odwołać się do sądu.

 

polsatnews.pl

 

ml/ptw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie