Francja: Córka Benińczyka i Polki w roli Joanny d'Arc padła ofiarą rasistowskich uwag

Świat
Francja: Córka Benińczyka i Polki w roli Joanny d'Arc padła ofiarą rasistowskich uwag
Pixabay.com/FeatheredHatStudios/CC0 Creative Commons
Pomnik Joanny d'Arc

Wybór 17-letniej Mulatki do roli francuskiej bohaterki narodowej w tegorocznych obchodach upamiętniających w Orleanie Joannę d'Arc wywołał rasistowskie uwagi w sieciach społecznościowych. Ojciec licealistki pochodzi z Beninu, a matka z Polski.

Mathilde Edey Gamassou została wybrana spośród około 250 kandydatek do roli Joanny w obchodach zwycięstwa nad Anglikami oblegającymi Orlean podczas wojny stuletniej.

 

 

Uroczystości w rocznicę wydarzeń z kwietnia 1429 roku, tzw. fete joannique urządzane będą w tym roku po raz 589. w dniach 28 kwietnia-8 maja.

 

"Propaganda mieszania ras"

 

Francuska minister do spraw równouprawnienia płci Marlene Schiappa napisała w czwartek na Twitterze, że "w Republice Francuskiej nie ma miejsca na rasistowską nienawiść »faszosfery«". (Fachosphere - francuski neologizm określający partie polityczne i ruchy faszystowskie i ultraprawicę - red.).

 

Na portalach internetowych ultraprawicy wybór Mulatki do roli Joanny okrzyknięto propagandą mieszania ras, "początkiem próby przekształcania historii w opowieść, w której od początku historię Francji będą tworzyli Arabowie i Czarni".

 

"Odpowiada czterem ustalonym przez nas kryteriom"

 

Benedicte Baranger, przewodnicząca komitetu, który wybiera Joannę d'Arc, powiedziała agencji AFP, że dziewczynę wybrano ze względu na jej charakter, na to, kim jest - ciekawą osobą z dobrze ukształtowaną osobowością.

 

- Odpowiada ona czterem ustalonym przez nas kryteriom: mieszka w Orleanie od 10 lat, uczy się w orleańskim liceum, jest katoliczką i poświęca czas dla innych - zaznaczyła. 

 

PAP

nro/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie