"Koszty przeprowadzenia wyborów i referendów wzrosły o ponad 605 mln zł"

Polska
"Koszty przeprowadzenia wyborów i referendów wzrosły o ponad 605 mln zł"
Wikimedia Commons/Lukas Plewnia

W związku z nowelą Kodeksu wyborczego znacząco wzrosły koszty przeprowadzenia wyborów i referendów; wzrost ten szacowany jest na ponad 605 mln zł; w związku z tym, konieczne jest znowelizowanie budżetu państwa na 2018 r. - napisała szefowa KBW Beata Tokaj w piśmie do premiera Matusza Morawieckiego.

Tokaj podkreśliła w liście do premiera przekazanym w środę PAP, że w związku z wejściem w życie zmian w niektórych ustawach w celu zwiększenia udziału obywateli w procesie wybierania, funkcjonowania i kontrolowania niektórych organów publicznych "znacząco wzrosły koszty przeprowadzania wyborów i referendów oraz koszty funkcjonowania Krajowego Biura Wyborczego".

 

Jak zaznaczyła, wzrost ten szacowany jest na kwotę 605 154 403 zł, w tym 7 004 403 zł na finansowanie Krajowego Biura Wyborczego oraz 598 150 000 zł w rezerwie celowej na finansowanie przez Krajowe Biuro Wyborcze ustawowo określonych zadań dotyczących wyborów i referendów.

 

"W związku z powyższym zachodzi konieczność pilnego dokonania zmian w budżecie państwa na rok 2018" - napisała szefowa PKW.

 

Głównym adresatem pisma jest premier, ale zostało ono skierowane także do wiadomości innych najważniejszych osób w państwie, m.in. prezydenta Andrzeja Dudy, do marszałków Sejmu i Senatu Marka Kuchcińskiego i Stanisława Karczewskiego, do minister finansów Teresy Czerwińskiej, a także do przewodniczących klubów parlamentarnych i poselskich.

 

W środę rozpoczną się spotkania Państwowej Komisji Wyborczej z trzema kandydatami na szefa Krajowego Biura Wyborczego przedstawionymi przez szefa MSWiA.

 

Więcej na ten temat w relacji reporterki Polsat News - Moniki Miller.

 

 

 

PAP

nro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie