Amerykańska fundacja usunęła spot "Polish Holocaust"

Świat
Amerykańska fundacja usunęła spot "Polish Holocaust"
YouTube

Kilka minut po godzinie 21 film zniknął z profilu Fundacji Ruderman Family na YouTube. Jak napisał Jonathan Ornstein, dyrektor Jewish Community Center w Krakowie, "decyzja została podjęta po dyskusji z liderami organizacji żydowskich w Polsce" - informuje "Wirtualna Polska".

Jonathan Ornstein po godzinie 15 w środę zamieścił na swoim profilu na Facebooku wpis, w którym wezwał Fundację Rodziny Rudermanów (The Ruderman Family Foundation) do natychmiastowego usunięcia klipu z YT.

 

"Jako Żyd, jako Polak i jako dyrektor wykonawczy JCC Krakow wzywam The Ruderman Family Foundation do natychmiastowego usunięcia tego wideo. Termin »polski Holokaust« nie jest akceptowany przez żadnego rozsądnego człowieka, czy to Żyda, Polaka, Izraelczyka czy Niemca" - napisał Ornstein.

 

 

Film przed zniknięciem wyświetlono w serwisie YouTube ponad 85,5 tys. razy. Spot zniknął także ze strony neverdeny.org.

 

Specjalny spot przekonywał, że Polska próbuje negować Holokaust. Na filmie młodzi ludzie, rodziny i ocaleni z Zagłady wypowiadali zwrot "polski Holokaust", oraz wzywali rząd amerykański do całkowitego zerwania relacji dyplomatycznych z Polską do czasu całkowitego odrzucenia nowelizacji ustawy o IPN.

 

"Po tym jak 3,5 mln Żydów zostało zamordowanych w Polsce, w tym setki tysięcy dzieci, Polacy ustanowili nowe prawo. Słuchajcie Polacy! To, co się stało podczas Holokaustu, wystarczy. Uchylcie to haniebne prawo teraz. Teraz!" - mówili bohaterowie filmu.

 

Amerykańska fundacja rozpoczęła także zbieranie podpisów pod petycją o zerwanie przez Stany Zjednoczone relacji z Polską. 

 

wp.pl

zdr/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie