ABW zatrzymała prezesa firmy-słupa z domniemanej grupy nielegalnie handlującej paliwem

Polska
ABW zatrzymała prezesa firmy-słupa z domniemanej grupy nielegalnie handlującej paliwem
Polsat News

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała prezesa firmy-słupa podejrzewanego o przynależność do grupy przestępczej nielegalnie handlującej paliwem - poinformował w środę rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

Rzecznik podał, że do zatrzymania Wojciecha S. doszło we wtorek w podwarszawskich Markach (Mazowieckie). Śledczy podejrzewają, że S. brał udział w grupie przestępczej zajmującej się uszczuplaniem podatku VAT przy wprowadzaniu do obrotu na terenie RP paliwa pochodzącego z nieujawnionych źródeł.

 

- Grupa miała doprowadzić do ok. 50 mln zł strat Skarbu Państwa - poinformował Żaryn.

 

- S. był prezesem firmy pełniącej rolę tzw. słupa, dokonującej fikcyjnego obrotu towarem. Podejrzanemu zarzuca się poświadczenie nieprawdy w dokumentach oraz fakturach VAT - podał rzecznik. Zaznaczył, że zatrzymany przyznał się do zarzucanych mu czynów i złożył wyjaśnienia, a prokurator wystąpił do sądu z wnioskiem o tymczasowe aresztowanie.

 

Nadzór nad śledztwem ABW prowadzi Prokuratura Regionalna w Łodzi. Wcześniej zatrzymano, postawiono zarzuty i sąd zdecydował o areszcie ośmiu osób powiązanych z tą grupą. Miały one według śledczych pełnić taką samą rolę jak S. - szefów firm - słupów. Żaryn zaznaczył, że sprawa nadal jest prowadzona.

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie