Poseł Nitras pokazuje kalendarz posiedzeń Sejmu. Pyta, czy to "wakacje"

Polska
Poseł Nitras pokazuje kalendarz posiedzeń Sejmu. Pyta, czy to "wakacje"
Polsat News

"Spędzą nas na 3 dni, bez dyskusji przegłosują co chcą i taka jest rola parlamentu" - napisał na Twitterze Sławomir Nitras (PO) i pokazał kalendarz posiedzeń Sejmu na najbliższe dwa miesiące. Wynika z niego, że posłowie będą obradować jedynie przez 9 dni. - Posłowie pracują nie tylko w Sali Plenarnej, ale iw komisjach, także w dniach poza posiedzeniami Izby - wyjaśnia Centrum Informacyjne Sejmu.

Ostatnie posiedzenie Sejmu zakończyło się 8 lutego. Na kolejnym posłowie zbiorą się 27 lutego i będą obradować do 1 marca. Później czekają ich trzy tygodnie przerwy, a na sali plenarnej pojawią się dopiero w dniach 20-23 marca.

 

W kwietniu będą obradować tylko raz, na trzydniowym posiedzeniu, a w maju na czterodniowym.

 

"W Sejmie pusto. Wakacje?"

 

Sławomir Nitras skomentował na Twitterze, że to efekt "reformy Kuchcińskiego" (projekt zmian w regulaminie Sejmu - red.).

 

Jak wyliczył "Super Express", biorąc pod uwagę poselskie wynagrodzenie (ok. 12,5 tys. zł brutto miesięcznie, średnio za jeden dzień posiedzenia w marcu i kwietniu posłowie dostaną 2700 zł brutto na rękę.

 

"Posłowie pracują nie tylko w Sali Plenarnej"

 

Centrum Informacyjne Sejmu wyjaśniło w oświadczeniu, że "posłowie pracują nie tylko w Sali Plenarnej, ale i m.in. w komisjach sejmowych, także w dniach poza posiedzeniami Izby". 

 

"Koncepcja zmian w Regulaminie Sejmu, nad którą aktualnie pracuje Izba, zawiera propozycję, by komisje i podkomisje sejmowe co do zasady pracowały w dniach, w których nie odbywają się posiedzenia Sejmu" - poinformowano. - "W efekcie na każde trzy tygodnie posłowie pracowaliby przy Wiejskiej przez dwa tygodnie (tydzień na Sali Plenarnej i tydzień w komisjach i podkomisjach), a w trzecim tygodniu wykonywaliby mandat w terenie".

 

Według CIS, "porównując tę propozycję do dotychczasowego modelu - cyklu dwutygodniowego - łatwo dostrzec, że liczba tygodni pracy przy Wiejskiej zwiększyłaby się z połowy do dwóch trzecich".

 

polsatnews.pl, Super Express

paw/dro/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze