Znamy wysokość nagród ministrów rządu PiS. "Stworzyli sobie system dodatkowych pensji"

Polska

O nagrody wypłacone ministrom i pracownikom kancelarii premiera w 2017 r. zapytał w interpelacji poselskiej Krzysztof Brejza (PO). Najwięcej - 82 tys. zł brutto - dostał Mariusz Błaszczak, były szef MSWiA, obecnie minister obrony narodowej oraz Anna Zalewska i Mateusz Morawiecki (po 75,1 tys. zł). Była premier zasłużyła na nagrody w wys. 65,1 tys. zł. Nagrodzono też zdymisjonowanych ministrów.

Z odpowiedzi, którą otrzymał poseł Brejza wynika, że nagrody dostało 21 ministrów i 12 pracowników KPRM.

 

Pełna lista jest dostępna na stronie Sejmu. 

 

Nagrody w wysokości po 72 tys. zł brutto otrzymali m.in.minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, minister sportu i turystki Witold Bańka, była minister cyfryzacji Anna Streżyńska oraz były minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski oraz minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro.

 

Po 70 tys. zł brutto dostali też m.in. byli szef MON Antoni Macierewicz i były szef resortu środowiska Jan Szyszko. 

 

Najniższe sumy (po 65 tys. zł brutto) trafiły do ministra nauki  i szkolnictwa wyższego Jarosława Gowina, ministra gospodarki wodnej i żeglugi śródlądowej Marka Gróbarczyka, ministra rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztofa Jurgiela, Mariusza Kaminskiego, ministra – członka rady ministrów Beaty Kempy, nowego ministra środowiska Henryka Kowalczyka, byłego ministra zdrowia Konstantego Radziwiłla oraz byłej minister-członka rady ministrów Elżbiety Witek.

 

Była premier Beata Szydło otrzymała w 2017 r. nagrody łącznej wysokości 65 tys. zł.

 

Niższe nagrody - od 36 900 do 56 400 zł brutto dostali ministrowie z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

 

Brejza: przyznane kwoty są horrendalne

 

Poseł Brejza poprosił o podanie kwot łącznych, a nie średniomiesięcznych. Interpelacja wpłynęła 13 grudnia ubiegłego roku. Z upoważnienia premiera otrzymał odpowiedź w lutym, wcześniej, 15 stycznia, sekretarz stanu KRPM poprosił o wydłużenie czasu na odpowiedź.

 

- Mówimy o nagrodach dla ministrów, polityków, a nie pracowników resortów - te są dozwolone w ustawie. Przyznane kwoty są horrendalne. Być może w rządzie PO były jednostkowe przypadki nagród, ale premier Tusk takie standardy tępił - powiedział nam Krzysztof Brejza.  

  

Premier: absolutnie niczego nie chcemy ukrywać

 

Po upublicznieniu informacji w sprawie nagród wypowiedział się premier Morawiecki.

 

- Sam fakt, że one (premie - red.) są publiczne, informacja o nich jest dostępna dla wszystkich osób, świadczy o tym, że absolutnie niczego nie chcemy, nie możemy i nie będziemy ukrywać - powiedział Mateusz Morawiecki. 

 

Dodał, że jakiekolwiek zmiany wynagrodzeń, zwłaszcza w administracji publicznej, powinny być procentowo niższe niż w całej gospodarce, ale chciałby, aby wszyscy zarabiali jak najlepiej.

 

polsatnews.pl, PAP

mta/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie