Polska Grupa Zbrojeniowa ogłosiła konkurs na powieść historyczną. Z okazji 100-lecia niepodległości

Polska
Polska Grupa Zbrojeniowa ogłosiła konkurs na powieść historyczną. Z okazji 100-lecia niepodległości
pixabay.com/public domain dedication

- Chcemy pokazać nastolatkom, że pragnienie wolności ma charakter uniwersalny, dotyczy każdego człowieka w każdym czasie - tłumaczy Eliza Dzwonkiewicz, prezes Fundacji PGZ, która zorganizowała konkurs wspólnie z Narodowym Centrum Kultury. Jego ideą "jest wykorzystanie literatury do przybliżenia dzisiejszym nastolatkom wydarzeń i postaci z przełomowego roku 1918" - wyjaśniają organizatorzy.

W pierwszym etapie konkursu #WOLNOŚĆ spośród wszystkich zgłoszeń wyłonionych zostanie 10 stypendystów, którzy będą mieli za zadanie napisać powieść skierowaną dla jednej z dwóch kategorii wiekowych (I kategoria: 11-14 lat; II kategoria: 15 -18 lat).

 

Przez cztery miesiące będzie im wypłacane stypendium literackie w kwocie 3 tys. zł brutto.  

 

Przybliżyć wydarzenia tamtych lat

 

- Pragniemy, za pośrednictwem literatury, przybliżyć młodym ludziom wydarzenia tamtych lat. Pozwolić na indywidualne przeżycie doświadczeń pokolenia 1918 roku, którego udziałem stało się marzenie, walka i zdobycie Niepodległej. Chcemy przybliżyć dylematy, stan ducha, emocje, nastrój czasów oraz klimat epoki, by w ten sposób ukształtować osobisty stosunek czytelnika do tej kwestii - tłumaczy Dzwonkiewicz.

 

 

Dowolny gatunek

 

Zgodnie z regulaminem, powieść powinna składać się z minimum 200, a maksimum 300 stron maszynopisu. Muszą znaleźć się w niej wątki historyczne o tematyce niepodległościowej.

 

Dopuszczalne są następujące gatunki: powieść społeczno-obyczajowa, psychologiczna, sensacyjna, przygodowa, fantastyczna, historyczna lub kryminalna.

 

- Poprzez losy fikcyjnych bohaterów, splątanych z losami postaci historycznych, chcemy pokazać młodzieży, że wszystko to co działo się wtedy, mogłoby być i ich udziałem. Wierzymy, że dzięki temu stulecie niepodległości stanie się bliższe sercu młodych ludzi - podkreśla prezes Fundacji PGZ. 

 

Nagrody pieniężne i wydanie powieści

 

W drugim etapie konkursu przyznane zostaną nagrody za trzy najlepsze prace w obu kategoriach wiekowych: 15 tys. zł za miejsce pierwsze, 10 tys. zł za drugie oraz 5 tys. zł za trzecie miejsce.

 

Etap trzeci to wydanie zwycięskich powieści z obu kategorii wiekowych w serii wydawniczej "#WOLNOŚĆ - czytaj dalej".

 

Nabór wniosków potrwa do 15 marca.

 

Polska Grupa Zbrojeniowa,utworzona w 2013 r. przez Skarb Państwa, jest jednym z największych koncernów obronnych w Europie. Skupia ponad 60 spółek z branż: obronnej, stoczniowej i nowych technologii.

 

polsatnews.pl

paw/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie