Nieskończenie niepodległa. 52 decydujące momenty stulecia. W piątki w Polsat News i polsatnews.pl

Polska

"Przez cały dzień na ulicach tłum. Ruch tramwajowy normalny. Wszędzie samochody z naszymi żołnierzami. W tym wszystkim wstaje Polska. I nikt nie widzi, jak jest piękna" - napisała 11 listopada 1918 r. Maria Dąbrowska. W 100. rocznicę niepodległości Ośrodek KARTA uruchomi program "Nieskończenie Niepodległa", w ramach którego m.in. Polsat News i polsatnews.pl przypomną decydujące zdarzenia stulecia.

Program Ośrodka KARTA startuje w piątek, 5 stycznia.

 

- Dla niepodległości Polski istotny jest cały rok 1918, a nie tylko listopad i grudzień. Wystąpienie prezydenta Wilsona z 8 stycznia było aktem zasadniczym, lecz późniejsze wydarzenia rozstrzygnęły o tym w jaki sposób niepodległość wróciła. Rozpoczęcie obchodów tej rocznicy już teraz jest zupełnie naturalne - powiedział w środę podczas konferencji prasowej prezes Ośrodka Karta Zbigniew Gluza.

 

Jak wyjaśnił, rocznica powinna honorować nie tylko "moment sprzed stu laty, lecz całe stulecie i to, co my Polacy zrobiliśmy ze swoją niepodległością". - Inicjatywa ma na celu oddanie głosu historii, nie będąc komentarzem współczesnym. Może być także metodą wyjścia poza podziały, jakie mają miejsce w Polsce - mówił Gluza.

 

"Oddajemy głos historii"

 

Podkreślił też, że bez analizy "procesu tracenia niepodległości i potwornej katastrofy 1939 r. nie będziemy w stanie zorientować się, co czeka nas za 50 lat".

 

Według Gluzy, Polsce potrzebna jest "prawdziwa debata"  nad kondycją polskiej niepodległości, społeczeństwa i demokracji na przestrzeni ostatnich dziesięciu dekad. Jednym z jej elementów będzie opublikowanie 52 artykułów w "Rzeczpospolitej" i polsatnews.pl, które będą interpretować stulecie niepodległości. Pierwszy z nich ukaże się 5 stycznia, a kolejne - w każdym następny piątek.

 

 

Polsat News, Radio ZET i Histmag.org co tydzień, przez 52 tygodnie, będą emitować specjalne programy związane z tematem. - Budując taką strukturę możemy wszystkie najważniejsze kwestie omówić. (...) Nie występujemy z żadną wyrazistą tezą - oddajemy głos historii - wyjaśnił dyrektor ośrodka KARTA.

 

Na antenie Polsat News co piątek rano red. Jarosław Gugała, prowadzący "Wydarzenia", flagowy program informacyjny Telewizji Polsat, przedstawi najciekawsze, w tym również te mniej znane, fragmenty historii RP. 

 

Program "Nieskończenie Niepodległa" będzie firmowany znakiem nieskończoności, zaprojektowanym przez Andrzeja Pągowskiego. - Słowo "nieskończoność" pojawiło się podświadomie, bo - myślę, że jak większość z nas - boję się czy ta niepodległość kiedyś się nie skończy - stwierdził grafik.

 

Księga stulecia

 

Na wrzesień zaplanowano wydanie Księgi Stulecia Niepodległości - dwutomowej ilustrowanej publikacji (według projektu Andrzeja Pągowskiego i Magdaleny Błażków). Historia Polski od stycznia 1918 do maja 2018 zostanie "opisana" świadectwami źródłowymi "zasadniczymi dla odzyskiwania, ustanawiania, wzmacniania, osłabiania, tracenia, planowania… bytu niepodległego Rzeczpospolitej".

 

- Wybraliśmy 60 najważniejszych momentów. Nie będzie to prosta opowieść o stu latach historii Polski. Chcemy mówić o historii w ścisłym kontekście niepodległości i jej kondycją na przestrzeni dziesięciu dekad - powiedziała współautorka książki Marta Markowska. 

 

Fundacja Ośrodka KARTA to niezależna organizacja pozarządowa. Oficjalnie działa 1990 roku (w "podziemiu" od 1982 r.), zajmuje się dokumentowaniem i upowszechnianiem historii Polski i Europy Środkowo-Wschodniej XIX i XX wieku.

 

PAP, polsatnews.pl

 

dro/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie