Fiskus ogranicza ulgę podatkową dla samotnych rodziców. Korzystało z niej ok. 560 tys. osób

Biznes
Fiskus ogranicza ulgę podatkową dla samotnych rodziców. Korzystało z niej ok. 560 tys. osób
Pixabay.com/skullman/Zdj. ilustracyjne

"Osoba samotnie wychowująca dziecko" to osoba, która w określonej sytuacji, w określonym czasie zupełnie sama (bez udziału drugiej osoby), zajmuje się wychowywaniem dziecka - uznał Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w nowej interpretacji skarbowej. Jak informuje "Rzeczpospolita", odmówił prawa do preferencyjnego rozliczenia dla rozwiedzionej kobiety, bo dzieckiem czasem opiekuje się ojciec .

Interpretację wydał Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w odpowiedzi na zapytanie kobiety, która rozwiodła się w 2013 r. i od tamtej pory mieszka sama z 9-letnim obecnie synem. Sąd przyznał prawa rodzicielskie obojgu rodzicom, ojciec płaci alimenty i widuje się z dzieckiem w określonych porach.


Chłopiec raz w tygodniu zostaje u niego na noc, spędza z nim także co drugi weekend i 2-3 tygodnie wakacji oraz część świąt.


Jak podkreśliła we wniosku kobieta, to ona "faktycznie ponosi ciężar i konsekwencje wychowania syna, przez większość roku wychowując go samotnie", dba o jego zdrowie i edukację.


"Bez wsparcia drugiego z rodziców"


W związku z tym zadała fiskusowi pytanie, czy przysługuje jej prawo do preferencyjnego rozliczenia za rok 2017 w sposób przewidziany dla osoby samotnie wychowującej dziecko.


"Przepis art. 6 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie może być odczytywany w ten sposób, że każda osoba mająca dzieci i znajdująca się w stanie wolnym określonym w tym przepisie jest osobą samotnie wychowująca dziecko" - odpowiedział Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.


Podkreślił, że "niezbędną przesłanką w przedmiotowej sprawie jest (…), aby osoba w trakcie roku podatkowego faktycznie samotnie, tj. bez wsparcia drugiego z rodziców wychowywała dziecko".


Jak dodał, "(…) możliwość preferencyjnego rozliczenia dochodów rodzica w sposób przewidziany dla osoby samotnie wychowującej dziecko przysługuje tylko temu rodzicowi, który faktycznie wychowuje dziecko".


"Wychowania dziecka nie da się podzielić"


"Z opisanego we wniosku stanu faktycznego wynika, że dziecko wychowywane jest wspólnie przez dwoje rodziców. Nie sposób bowiem uznać, że w tak zorganizowanym trybie wykonywania władzy rodzicielskiej zachodzą dwa odrębne procesy wychowania, tj. osobny samotny proces przeprowadza ojciec »w swoim czasie«, a zupełnie inny proces wychowywania zachodzi podczas tygodni, gdy dziecko zamieszkuje z matką. Wychowania dziecka nie da się »podzielić«, bowiem jest to ciągły i długotrwały rozwój, na który w tym przypadku składa się wspólna praca obojga rodziców" - podkreślił DKIS w uzasadnieniu.


Tłumaczył też, że "okoliczność, iż dwie osoby wychowują to samo dziecko wyklucza możliwość uznania, że którakolwiek z tych osób wychowuje dziecko samotnie. W przedstawionym we wniosku stanie faktycznym dziecko jest wychowywane przez oboje rodziców”.


Może to oznaczać, że prawo do preferencyjnego rozliczenia będzie przysługiwać jedynie wdowcom i w przypadku, w którym jeden z rodziców w ogóle nie interesuje się dzieckiem i nie ma z nim kontaktu.


Inny wyrok NSA


W kwietniu 2017 r. Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że jeżeli rodzice dzielą się opieką nad dziećmi po połowie i wykonują ją oddzielnie, to prawo do rozliczenia preferencyjnego przysługuje każdemu z nich.


"Skoro samotnie wychowującą dziecko jest osoba, która w oznaczonym czasie sama zajmuje się dzieckiem i faktycznie wychowuje dziecko bez udziału drugiego z rodziców, to w sytuacji, gdy w stanie faktycznym opisanym we wniosku oboje rodzice sprawują opiekę nad dziećmi oddzielnie, w innym miejscu, każde w »swojej połowie« czasu w danym roku podatkowym - a więc jak zauważył WSA »nie wspólnie«, to prawo do skorzystania z preferencyjnego opodatkowania wynikającego z art. 6 ust. 4 u.p.d.o.f. może mieć nie tylko to z rodziców, któremu ustalono wspólne miejsce zamieszkania z dziećmi, ale każde z nich" - głosi uzasadnienie NSA.


Ok. 560 tys. osób skorzystało z preferencyjnego rozliczenia


Osoba samotnie wychowująca dziecko, która może skorzystać z preferencyjnej formy rozliczenia, ma prawo uznać dziecko jako członka rodziny i rozliczyć się łącznie z nim.

 

Rodzic płaci wtedy podatek w podwójnej wysokości obliczonego od połowy swoich rocznych dochodów. Dzięki temu może skorzystać z niższej stawki podatku od tej, którą musiałby zapłacić rozliczając się samemu. Ma prawo także odliczyć podwójnie kwotę wolną od podatku.


Według danych ministerstwa finansów w 2016 r. wspólnie z dzieckiem rozliczyło się blisko 560 tys. osób.

 

Jak przypomina "Rz", rozliczenie z dzieckiem pozwala sporo zaoszczędzić na podatku. Płaci się go w podwójnej wysokości od połowy dochodów. Korzystają z tego także osoby prowadzące działalność gospodarczą, rozliczaną według skali podatkowej.

 

- Za osobę samotnie wychowującą dziecko należy uznać "takiego rodzica, który rzeczywiście troszczy się o bieżące potrzeby dziecka, a nie osobę wypełniającą jedynie ciążący na niej z mocy prawa obowiązek alimentacyjny i biorącą niewielki udział w innych aspektach wychowania" - odpowiedziało ministerstwo finansów na pytanie dziennika o najnowszą interpretację skarbową

 

rp.pl, polsatnews.pl,

prz/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie