"Emerytura bez podatku". Sztandarowy projekt PSL

Polska
"Emerytura bez podatku". Sztandarowy projekt PSL
PAP/Tomasz Gzell

- PSL proponuje ustawę "emerytura bez podatku"; dzięki niej emeryci i renciści zyskają 20 proc. świadczenia - powiedział w środę prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Dodał, że jest to sztandarowy projekt PSL, z którym ugrupowanie pójdzie do wszystkich kolejnych wyborów.

Kosiniak-Kamysz podczas konferencji w Olsztynie podkreślił, że wobec bierności rządu w sprawie seniorów, PSL proponuje ustawę "emerytura bez podatku". Przypomniał, że propozycja PSL dotycząca 500 złotych dla seniora została odrzucona.

 

- Wychodzimy z kolejną propozycją, bo bierność rządzących wobec seniorów jest niewątpliwa. Chcemy zaproponować i składamy ustawę o emeryturze bez podatku. Emeryci i renciści zapłacili już swoje podatki, płacili je przez całe lata aktywności zawodowej. Zatem, gdy są na emeryturze, nie muszą tych podatków płacić- powiedział prezes PSL. Jak mówił, takie rozwiązanie oznaczać będzie, że emeryt otrzyma o 20 procent wyższe świadczenie emerytalne.

 

- To jest naprawdę dużo pieniędzy dla tych, którzy mają najniższą emeryturę, mogą oni otrzymać nawet ok. 200 zł więcej i proporcjonalnie świadczenie będzie rosło wraz ze wzrostem emerytury - wyjaśnił szef PSL.

 

"Trzeba postawić na politykę senioralną"


Mówił, że obecnie projekt jest konsultowany na spotkaniach także z seniorami i wszędzie jest "entuzjastycznie przyjmowany".

 

- Jest teraz taka chwila, że trzeba postawić na politykę senioralną. Emerytura bez podatku jest fundamentalną zmianą. To jest sztandarowy projekt Polskiego Stronnictwa Ludowego, z którym pójdziemy do wszystkich kolejnych wyborów, jeśli nie zostanie przyjęty w tym momencie" - podkreślił Kosiniak-Kamysz.

 

Podał, że obecnie przeprowadzana waloryzacja świadczeń emerytalnych jest najniższa, jeśli chodzi o ostatnie lata i w tym roku wyniosła od 5 zł do 10 zł.

 

- To były skandalicznie niskie pieniądze w porównaniu z kosztami życia ponoszonymi przez emerytów i rencistów. Oni nie dostali 500 plus, choć taką propozycję zgłosiliśmy wsłuchując się w głos rządu. Słyszeliśmy wypowiedzi przedstawicieli rządu, którzy cały czas podkreślali "dobrze by było jakby emeryci dostali 500+" - podkreślił prezes PSL.

 

"Owoce nie są solidarnie dzielone"


Mówił, że "pewnie w ferworze walki o sądy rządzący nie zdążyli zadbać o emerytów i nie zdążyli napisać takiej ustawy".

 

Dodał, że PSL wyręczyło rządzących i przedstawiło projekt ustawę "500 zł dla emerytów", ale został on odrzucony w piątek.

 

- Jest to skandaliczne, że nie ma owoców wzrostu dla osób, które tego bardzo potrzebują. Owoce nie są solidarnie dzielone. Jeśli jest nadwyżka w budżecie państwa na kwotę prawie 3 mld zł, a koszty naszego projekty wynoszą 2,8 mld zł, to czemu nie przeznaczyć tych pieniędzy dla emerytów - pytał Kosiniak-Kamysz.

 

"Bierzemy na siebie ten ciężar"


Zapowiedział przeprowadzenie wysłuchania publicznego w sejmikach wojewódzkich na temat projektów ustaw dotyczących Sądu Najwyższego, Krajowej Rady Sądowniczej oraz ordynacji wyborczej.

 

- Praca w komisjach dotyczących projektu ustaw o Sądzie Najwyższym, Krajowej Radzie  Sądowniczej oraz ordynacji wyborczej nie przebiega w sposób parlamentarny i godny, nie ma konsultacji społecznych ani wysłuchania publicznego. Takie wnioski składane przez PSL zostały odrzucone, dlatego my bierzemy na siebie ten ciężar- podkreślił Kosiniak-Kamysz.

 

Dodał, że wszystkie sejmiki wojewódzkie, gdzie jest obecny PSL, przeprowadzą wysłuchania publiczne dotyczące projektu tych ustaw. W Olsztynie takie wysłuchanie wstępnie zaplanowano na 11 grudnia.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie