Koalicja kancelarii prawnych pomoże zatrzymanym podczas antyrządowych protestów

Polska
Koalicja kancelarii prawnych pomoże zatrzymanym podczas antyrządowych protestów
Polsat News
Mec. Piotr Schramm

Po zatrzymaniu przez policję Władysława Frasyniuka podniosły się głosy, że na adwokacką pomoc pro bono mogą liczyć tylko znane osoby. W odpowiedzi na te zarzuty obrońca byłego opozycjonisty mec. Piotr Schramm poinformował, że współtworzy koalicję kancelarii prawnych. Adwokaci mają za darmo bronić przed sądem demonstrujących przeciwko rządowi.

Inicjatywa powstała po apelu prawników do prezydenta Andrzeja Dudy, aby nie podpisywał niekonstytucyjnych - ich zdaniem - ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. Prezydent jednak złożył podpis pod uchwalonymi ustawami.

 

Mec. Schramm podkreśla, że dziś osoby zatrzymane podczas antyrządowych demonstracji wymagają wsparcia, bo są mocno "turbowane" przez władzę. Jak podkreśla adwokat, demonstrujący są wzywani na komisariaty policji, zatrzymywani, nachodzeni w domach, a na końcu wytacza się im sprawy o wykroczenia lub procesy karne.

 

- Władzy potrzebne są represje, by zniechęcić kolejne osoby do przychodzenia na kolejne demonstracje - mówi mec. Schramm w rozmowie z OKO.press. I dodaje: "Uznaliśmy, że jeśli prawa obywatelskie mają być honorowane, to ktoś musi wspierać tych ludzi".

 

Kilkaset spraw ObyPomocy

 

To nie pierwsza inicjatywa darmowej pomocy prawnej dla zatrzymanych demonstrantów. W organizowanej przez Obywateli RP ObyPomocy pomagają już znani warszawscy adwokaci, m.in. Jacek Dubois, Jakub Wende i mec. Jarosław Kaczyński. Bronią obywateli na salach sądowych, w sprawach o wykroczenie i z oskarżenia prokuratury. Reprezentują ich również w sprawach dotyczących zażalenia na działania policji oraz w komisariatach, podczas zatrzymań po demonstracjach.

 

Paweł Kasprzak z Obywateli RP powiedział polsatnews.pl, że prawnicy w ramach współpracy z ObyPomocą nadzorują obecnie kilkaset spraw.

 

Jak przyznał, gorzej wygląda możliwość skorzystania z darmowej pomocy prawnej w mniejszych miejscowościach.

 

Powstanie archiwum represji

 

Demonstrujący mogą również skorzystać z pomocy Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, z którą współpracują kancelarie prawne. Fundacja chce też stworzyć archiwum represji, w którym będą opisane wszystkie procesy przeciwko obywatelom.

 

Po protestach w grudniu 2016 r., gdy doszło do wielu zatrzymań, Okręgowa Rada Adwokacka w Warszawie organizowała dyżury adwokatów.

 

- W dobie kryzysu konstytucyjnego i ograniczenia wolności zgromadzeń, gotowość do świadczenia pomocy pro bono wśród prawników się zwiększyła - mówi OKO.press mec. Mikołaj Pietrzak, dziekan stołecznej ORA.

 

OKO.press, polsatnews.pl

zdr/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie