Premier Izraela o porozumieniu nuklearnym: uwolniło niebezpiecznego irańskiego tygrysa

Świat
Premier Izraela o porozumieniu nuklearnym: uwolniło niebezpiecznego irańskiego tygrysa
PAP/EPA/PREISS / HANDOUT

- Porozumienie Teheranu ze światowymi mocarstwami w sprawie irańskiego programu nuklearnego ośmieliło Iran do coraz większej agresywności w regionie - oświadczył w niedzielę izraelski premier Benjamin Netanjahu.

Wypowiadając się podczas Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa szef izraelskiego rządu przestrzegł Iran przed "wystawianiem na próbę determinacji Izraela". Uznał, że jeśli USA postanowią wycofać się z tego porozumienia z 2015 roku, któremu on sam od dawna się sprzeciwia, "to, jak sądzę, oni (Irańczycy) nic nie zrobią".

 

Przemawiając w Monachium dwie godziny później irański minister spraw zagranicznych Mohammad Dżawad Zarif oświadczył, że wypowiedź Netanjahu to "urojenia".

 

- Mogę zapewnić, że jeśli interesy Iranu nie będą zabezpieczone, zareagujemy poważnie. I sądzę, że byłaby to taka odpowiedź, że ludzie pożałowaliby podjęcia takiego błędnego działania - powiedział Zarif.

 

Sceptycyzm Trumpa


AP zwraca uwagę, że prezydent USA Donald Trump wyraża głęboki sceptycyzm wobec porozumienia w sprawie irańskiego programu nuklearnego, w ramach którego zniesione zostały sankcje wobec Iranu.

 

Były sekretarz stanu USA John Kerry - główny architekt tego porozumienia - podkreślał w niedzielę w Monachium, iż jest ono bardzo ważne i należy je utrzymać. Jednocześnie ostrzegł, że jeśli USA odstąpią od tego porozumienia, Iran najprawdopodobniej nie rozważałby zawarcia nowego.

 

Kerry odrzucił twierdzenie Netanjahu, że w ciągu 10 lat Iran będzie na drodze do wejścia w posiadanie arsenału nuklearnego.

 

Porównał porozumienie do układu monachijskiego


Netanjahu powiedział w Monachium, że porozumienie w sprawie irańskiego programu nuklearnego jest podobne do osławionego układu monachijskiego z 1938 r. zawartego z Hitlerem przez mocarstwa zachodnie, próbujące zapobiec wojnie w Europie, co stało się synonimem appeasementu.

 

- Ustępstwa wobec Hitlera tylko ośmieliły nazistowski reżim. Zamiast wybrać drogę, która mogłaby zapobiec wojnie (...) ci pełni dobrych chęci przywódcy doprowadzili do tego, że większa wojna stała się nieunikniona i o wiele kosztowniejsza - mówił Netanjahu.

 

Jego zdaniem, w podobny sposób porozumienie w sprawie programu nuklearnego Iranu "uwolniło niebezpiecznego irańskiego tygrysa w naszym regionie i poza nim".

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie