Centrum Zdrowia Dziecka kończy 40 lat

Technologie

To jeden z najnowocześniejszych szpitali w Europie, w którym wykonuje się najcięższe, najbardziej skomplikowane operacje u dzieci. Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie, utworzone w 1977 r. z inicjatywy pisarki Ewy Szelburg-Zarembiny, to też pomnik dzieci, ofiar II wojny światowej. Szpital ma jednak problemy finansowe. Działalność i rozwój CZD wspiera od 20 lat m.in. Fundacja Polsat.

- Mimo problemów, które Instytut na swojej drodze przez te wszystkie lata miał, jak widać, nie tylko trwamy, ale rozwijamy się i w dalszym ciągu potrafimy prowadzić leczenie pacjentów na najwyższym poziomie - powiedziała dyrektor Centrum Zdrowia Dziecka, dr hab. Małgorzata Syczewska.
 
Długi i brak kadry

Przyznała, że szpital od lat ma problemy finansowe. Obecnie - jak poinformowała dyrektor CZD - zadłużony jest na ponad 300 mln zł. Wskazała, że ma też "pewne problemy z uzyskaniem kadry". Atutem CZD jest m.in. sprzęt, jakim dysponuje, oraz olbrzymie doświadczenie profesjonalistów tam zatrudnionych.

- Wydaje mi się, że to jest przykład szpitala, który właściwie nie różni się od najlepszych szpitali na świecie - jeżeli nie jest lepszy; oczywiście, jeżeli popatrzymy na nakłady poniesione, na to, co jest tutaj osiągane - to myślę, że to jest już mistrzostwo świata - ocenił minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Nawiązał do tego, że Instytut - Pomnik Centrum Zdrowia Dziecka był budowany m.in. z dobrowolnych składek Polaków z całego świata i od lat jest wspierany przez różne organizacje pozarządowe. - Wspólnym wysiłkiem ten organizm był przez tyle lat zasilany poprzez i finanse, i dobrą wolę, i pracę, i wolontariat - dodał Szumowski.
 
"Obrońcy godności dziecka"

O wyjątkowości placówki mówił także rzecznik praw dziecka Marek Michalak, który ma osobiste doświadczenia z Centrum: był jego pacjentem i - jak wspomniał - to w tym szpitalu stawiał swoje pierwsze kroki w działalności społecznej. Podkreślił, że CZD jest wyjątkowym miejscem, które pomaga w najtrudniejszych sytuacjach.

- To nie jest szpital powiatowy; jak już nikt sobie nie daje rady, to tutaj się przyjeżdża i tutaj się tę pomoc otrzymuje - mówił Michalak.

Wręczył dyrektor CZD odznakę honorową Infantis Dignitatis Defensori (łac. "obrońcy godności dziecka") dla Instytutu za zasługi dla ochrony praw dziecka.

Od 20 lat z Centrum Zdrowia Dziecka współpracuje Fundacja Polsat, która przekazała placówce prawie 24 mln zł. To wsparcie pomogło w powstaniu m.in. kliniki transplantologii oraz kliniki neonatologii, patologii i intensywnej terapii noworodka - mówi Krystyna Aldridge-Holc, prezes zarządu Fundacji Polsat. 
 
 
- Instytut funkcjonuje dzięki olbrzymiemu wsparciu ludzi dobrej woli. Jedną z takich grup ludzi dobrej woli jest Fundacja Polsat, która wspiera nas połowę tego czasu, czyli 20 lat, w różnych obszarach działalności. Działania Fundacji Polsat są dla nas absolutnie bezcenne - podkreśliła dr hab. Małgorzata Syczewska, dyrektor CZD.
 
 
PAP, Polsat News
dro/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie